AstraZeneca: Doza e tretë e vaksinës rrit nivelin e antitrupave kundër Omicron

23 Dhjetor 2021, 13:32, Lifestyle CNA
AstraZeneca: Doza e tretë e vaksinës rrit nivelin e antitrupave

Kompania farmaceutike AstraZeneca tha se doza e tretë ose doza përforcuese e vaksinës kundër koronavirusit, e prodhuar nga kjo kompani, në mënyrë domethënëse rrit nivelin e antitrupave kundër variantit Omicron të koronavirusit.

Vaksina e AstraZenecas rrit në mënyrë domethënëse nivelin e antitrupave kundër variantit Omicron pas marrjes së dozës së tretë?, tha kompania duke iu referuar të dhënave të një studimi që kanë kryer.

?Doza e tretë përforcuese neutralizon variantin Omicron në nivele që kemi parë edhe në të kaluarën, kur personat kanë marrë dozën e dytë të vaksinës kundër variantit Delta?, tha kjo kompani.

Nivelet e neutralizimit të antitrupave ishin po ashtu më të lartë te personat e imunizuar me doza përforcuese sesa tek ata që kanë kaluar më parë sëmundjen COVID-19.

Ky studim u krye nga Universiteti i Oksfordit, universitet që vitin e kaluar e ndihmoi kompaninë AstraZeneca që të zhvillonte vaksinën kundër koronavirusit.

Më 22 dhjetor, Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi shtetet që po përshpejtojnë fushatën e imunizimit me doza të treta dhe përforcuese, duke argumentuar se kështu po thellohet pabarazia në qasjen në vaksina, që sipas OBSH-së, mund ta prolongojë pandeminë.

Drejtori i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus insistoi se prioritet duhet të jetë marrja e vaksinës nga personat që janë në rrezik të lartë sesa që të njëjtat fillimisht t?iu jepen personave që veçse kanë marrë dy doza të vaksinës./https://www.ft.com/content/S.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga