LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Foltorja një mrekulli!/ “Sali Berisha do ta rithemelojë PD-në në 11 Dhjetor”

6 Dhjetor 2021, 16:30, Politikë CNA
Foltorja një mrekulli!/ “Sali Berisha do ta rithemelojë

Ish-kryetar i Bashkisë Burrel, Skënder Lleshi, ka komentuar zhvillimet e fundit brenda PD-së si dhe foltoren e SHBA-së.

Lleshi theksoi se vendimi ndaj ish-kryeministrit Sali Berisha ishte një puç politik, ndërsa shprehu bindjen se në 11 Dhjetor, lideri historik do ta rithemelojë Partinë Demokratike.

?Kjo situatë ka fajtor dhe kryesori është ai që ka drejtimin e shtetit por edhe forcat politike janë fajtore, jo drejtpërdrejtë por kanë fajin e tyre.

Ne duam më të mirën për vendin tonë dhe shpesh herë them pse gjithë ky ngërç i madh, pse Shqipëria nuk bëhet dot një Amerikë e vogël me gjithë ato resursve, me ato bukuri që ka. Gjërat nuk rrjedhin ashtu siç duhet. E ndaj, ne jemi disi më të ndjeshëm mbase sepse nuk jetojmë atje. Ju aty jeni tepër të ngatkuar me të përditshmen e Shqipërisë. Ne kur e dëgjojmë nuk është se rrimë duke ndjekur zhvillimet atje por kur e dëgjojmë bëhemi jashtëzakonisht të ndjeshëm, pse duhet të ndodhin këto gjëra pas 30 vitesh demokraci kur bota po ecën me shpejtësi marramendësi para ndërsa Shqipëria po bën gjithnjë e më shumë hapa prapa.

Ajo foltore ishte një mrekulli sepse ajo bëhej në SHBA dhe se Sali Berisha po kthehej vizualisht pas puçit që i?u bë. Vetëm puç politik mund të quhet, e kam thënë me miqtë e mi që Sali Berishën nuk e akuzoj kurrë për hajdut dhe imoral. Edhe ai ka defektet e veta se është njeri dhe ka defektet e veta që i ka pranuar edhe vetë.

Unë i?a di karakterin atij njeriu, karakter i një burri jashtëzakonisht të fortë dhe ai i përbahet asaj që thotë. Ia thashë edhe në foltore dje se gabimet e tua u bënë pas tentove ti rrije fjalës së tij në 2013 se nuk kthehem më kurrë në politikë.

Doktori ka harruar se në politikë ?never say never? nuk ka vend. Dhe ja tani shoqëria shqiptare e thirri sërish në skenën politike?, tha Lleshi./E.T-CNA.al

 

Lajmet e fundit nga