LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Këtu më rri tek krehja e balukes”/ Demokratët i “thyejnë" kodin Grida Dumës

6 Dhjetor 2021, 09:21, Politikë CNA

Deputetja e PD-së Grida Duma, në prag të Kuvendit Kombëtar të PD-së, shfaqet në rrjete sociale, duke shkruar me kode.

?Mund edhe të shmangësh realitetin,  por nuk shmang dot pasojat e realitetit. Për rrezikun, armikun, vuajtjen mendo vetëm aq sa zgjat koha kur i lufton ata, asnjë moment më tej? , ka shkruar Duma në rrjete sociale, duke cituar Ayn Rand.

Sipas saj, në kohë krizash, paqartësish, por edhe reflektimi e veprimi,  leximi i duhur është domosdoshmëri.

Demokratët që e ndjekin dhe kanë punuar dhe votuar për të, ia kanë “thyer” kodin deputetes së  Lulzim Bashës dhe as duan t ‘ia dinë për kodet e saj,  por ia thonë dhe ia shkruajnë realitetin ashtu siç është.

Ata i kanë plasur dështimet e  kryetarit të saj, të cilin ajo e përkrah, duke i kujtuar se në PD po zhvillohet betejë për fatet e kombit jo për fatet e qejfeve dhe të kryetarit

?Znj .Grida shpresoja që do të reflektojë dhe do të ishe nga ana e drejtë e gjërave, por më kot të ka kap dhe ty virusi i hipokrizisë së shoqërisë së hapur. Njeriu s?ka pse rri peng i së kaluarës …Koha është me të drejtët dhe koha është matësi më i mirë ..është betejë për fatet e kombit jo për fatet e qejfeve dhe të kryetarit, mos harro kush mbron anën e errët është i humbur?, i shkruan një nga demokratët.

Ndër të tjera, demokratët i kërkojnë Dumës që të reflektojë dhe të dënojë deklaratën e kolegut të saj Kreshnik Çollaku.

?Grida,teorikisht je e përgaditur,  por nëse duhet të reflektosh dhe të dhimbset sadopak PD dhe elektorati që ka votuar për ty, bashkëpuno me shokët tuaj dhe bindi që të marrin pjesë në Kuvendin shumicë të PD. me 11 Dhjetor.

Është në të mirën e PD – së në radhë të parë, por edhe tuajën dhe atyre që jeni bashke në të kundërt do ngeleni në minorancë dhe kurrë elektorati nuk voton për juve. Filozofia historike thotë: Praktika, kriter i së vërtetës. Duhet të gjykoni dhe të dënoni deklaratën e Kreshnik Çollakut, ku foltoren dhe njerëzit që marrin pjesë thotë se janë si serbët e Beogradit në strukturat paralele të Kosovës.

Është e papranueshme anti-demokratike, anti-shqiptare dhe nuk është thjeshtë retorikë për një deputet shqiptarë, që i lejohet për efekt të respektimit të fjalës së lirë. Ai duhet përjashtuar nga grupi parlamentar i PD, biles dhe si deputet?, shkruan një tjetër qytetarë.

Reagimet e demokratëve janë të shumta. Ata e paralajmërojnë Dumën për fitoren e Berishës, të cilin e quajnë uragan.

?Po gabon shumë. Do të të kushtojë kjo që bën në dëm të shumicës shqiptare. Edhe 97 i kishte të gjithë kundra, por uragani Berisha fitoj betejën edhe tash po ashtu do fitojë?, paralajmërojnë demokratët.

Sipas demokratëve Berisha ka të drejtë që flet për Bashën se e mori nga hiçi dhe e çoi aty ku është sot.

Ata mendojnë se Duma, tashmë ia ka kaluar edhe Elisa Spiropalit, deputetes dhe Ministres socialiste, nga mënyra se si po sillet.

Nëse një ditë, sipas demokratëve Duma dhe të sajët do të kërkojnë vota, nuk do të kenë më kujt, t ja kërkojnë, pasi nuk do të kenë elektorat.

?Ja ke kaluar Spiropalit, një ditë do të pendoheni për këtë masakër që po i bëni PD. A u shkon nëpër mend që një ditë do dilni të kërkoni votën? Po kujt do ja kërkoni? Se nuk e besoj që do t?u mbetet elektorat, Berisha edhe sikur të dalë me listën Berisha pa siglën e asnjë partie përsëri do i marrë komplet votat e PD.

Berisha ka të drejtë që flet për Bashën e mori nga hiçi pa asnjë kontribut në PD e bëri Ministër të Transporteve, Ministër të Brendshëm, Ministër të Jashtëm, kryetar të Bashkisë së Tiranës dhe në fund i dorëzoi edhe partinë duke e bërë kryetar të P.

Përveç Bashës asnjë tjetër nuk përmend Berisha në foltore ndërsa ju, Salianji, Bardhi, Basha, Gjekmarkaj i jeni turrur me një sulm të pa-parë Berishës dhe 70% elektoratit të PD duke e linçuar dhe duke e deklasuar për ditë?, shkruan një nga demokratët, në rrjetin social të Dumës.

Të shumtë janë demokratët që i bëjnë thirrje të bashkohet me Kuvendin e 11 Dhjetorit, por nga ana tjetër nuk e lënë pa etiketuar edhe për paraqitjen e e saj.

?Këtu më rri tek krehja e balukes..eja edhe ti me datë 11 Dhjetor?, i komenton një nga ndjekësit, Dumës.

Më poshtë po sjellim disa nga reagimet e demokratëve me anë të komenteve në rrjetin social të deputetes Grida Duma./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga