LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Foltorja në SHBA, shpresë-dhënëse/ Edith Harxhi: Basha anti-amerikani i fundit në PD

6 Dhjetor 2021, 12:22, Politikë CNA
Foltorja në SHBA, shpresë-dhënëse/ Edith Harxhi: Basha

Edith Harxhi nga grupimi ?Për PD?, është shprehur se Foltorja me shqiptaro-amerikanët ishte emocionuese dhe shpresëdhënëse.

Me anë të një postimi në rrjete sociale, Harxhi, shkruan se është ngazëllyer për shpresën që erdhi nga tej oqeanit.

?Duke njohur shumë prej personaliteteve shqiptaro-amerikane ndër vite, më gëzoi fakti që për herë të parë pashë diasporën e re të Shqipërisë.

 Më ngazëlleu, sepse kjo është gjenerata e dytë e atyre prindërve që emigruan në Amerikë dhe shkolluan fëmijët por mbi të gjitha i edukuan me patriotizëm dhe i bënë atdhetarë.

 Natyrisht, mes tyre ka edhe nga ata të rinj që shkuan vetë me bursa dhe përpjekje titanike për një jetë më të mirë, e tani janë studentë ekselence apo sipërmarrës.

Ka shumë shpresë përtej oqeanit dhe ata që ishin dje në sallë në Neë Jersey dhe shumë të tjerë që nuk kishin arritur të shkonin janë njerëz pa komplekse, të lirë në mendimin e tyre dhe të ndërgjegjshëm për atë çfarë thonë dhe mesazhet që përcjellin si në Amerikë (administratës) ashtu edhe në shqiptari?, shkruan Harxhi.

Sipas Harxhit, Lulzim Basha që po përpiqet që të fshihet pas amerikanizmit mendoj,  është anti-amerikani i fundit në PD.

?Edhe ata të cilët nuk janë në gjendje të dëgjojnë zërin e qindra mijëra shqiptarëve në Shqipëri (jo vetëm demokratë të deklaruar) duhet të kuptojnë që Amerika është djepi i demokracisë ku etërit e themelimit të saj nga Jeffersoni tek Ëashingtoni e Lincolni parim bazë kanë pasur legjitimitetin e shumicës.

 Fillon këtu dhe mbaron këtu demokracia amerikane. Kjo lëvizje nuk ka zmbrapsje.

 Kjo është Lëvizja e dytë Demokratike në Shqipëri!

 11 dhjetor 2021 do të jetë dita kur Legjitimiteti i shumicës demokrate fiton! Të tjerat janë fjalë që mbushin retorikën e përditshme politike!? ka shkruar më tej Harxhi/E.S-CNA.al

Lajmet e fundit nga