LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Studim i ri/ Gjinia që merr nivele më të larta të antitrupave nga Pfizer-BioNTech

30 Nëntor 2021, 09:30, Lifestyle CNA
Studim i ri/ Gjinia që merr nivele më të larta të

Një studim i ri zbulon se gjinia dhe në disa raste, mosha juaj përcaktojnë se sa të forta janë nivelet e antitrupave pas marrjes së dy dozave të vaksinës Pfizer-BioNTech kundër koronavirusit.

Sipas Daily Mail, instituti i Kërkimeve Biomjekësore të Teksasit, në bashkëpunim me Universitetin e Veronës, Itali, zbuloi se antitrupat janë më të larta për gratë dhe fëmijët sesa për burrat dhe individët mbi moshën 65 vjeç.

Pjesëmarrësit e studimit nën moshën 65 vjeç u zbulua se kishin më shumë se dyfishin e nivelit të antitrupave sesa ata mbi pragun.

Megjithatë, studimi, i cili konsiderohet të jetë studimi më i madh në botë mbi prevalencën e antitrupave me kalimin e kohës, tregoi gjithashtu se nivelet ranë me 50 për qind brenda gjashtë muajve për të gjithë ? pavarësisht nga mosha apo gjinia.

Brandon Michael Henry, MD, një mjek shkencëtar dhe studiues postdoktoral në Texas Biomed i cili bashkëdrejtoi studimin, tha në një deklaratë: “Ndërsa ne shohim se sa mirë vaksinat kanë ndihmuar në mbajtjen e njerëzve jashtë spitalit dhe parandalimin e sëmundjeve kërcënuese për jetën, antitrupat Nivelet po bien shpejt tek të gjithë personat, pavarësisht nga mosha dhe gjinia.

Studimi ynë ofron prova shtesë se injeksionet përforcuese për të gjithë të rriturit do të jenë të rëndësishme për të mbajtur nivelet e antitrupave në mënyrë që të mund të vazhdojmë të krijojmë një përgjigje imune efektive kundër infeksionit COVID-19 dhe të parandalojmë vdekjet nga COVID-19.”

Gjetjet bazohen në një grup prej 787 punonjësish të kujdesit shëndetësor në Itali, nga mosha 21 deri në 75 vjeç, të cilët morën dy doza të vaksinës.

Studiuesit matën nivelet e antitrupave në subjektet e studimit para vaksinimit, pas dozës së dytë dhe një, tre dhe gjashtë muaj pas vaksinimit të dytë./CNA.al

Lajmet e fundit nga