LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Shqetësimet nga varianti ‘Omicron’/ OBSH: Po punojmë në modifikimin e vaksinave

28 Nëntor 2021, 09:33, Lifestyle CNA
Shqetësimet nga varianti ‘Omicron’/ OBSH: Po punojmë

(OBSH) Organizata Botërore e shendetësisë, në një deklaratë është shprehur se po punohet për modifikimin e vaksinave kundër llojit të ri të koronavirusit që ka rezultuar në ndalimin e udhëtimeve.

Omicron është variant i ri cili pasi u zbulua në Afikën e Jugut, arriti në Belgjikë.

Ky variant i ri është caktuar si një ?variant i shqetësimit? nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Omicron mund të përhapet me më shumë shpejtësi dhe shton shanset për riinfeksion.

Një numër kompanish farmaceutike kanë thënë se po punojnë për të përshtatur vaksinat e tyre në dritën e shfaqjes së Omicron.

Sekretari britanik i Shëndetësisë, Sajid Javid tha se kishte ?shqetësim të madh ndërkombëtar? për llojin pasi ndaloi fluturimet nga Afrika e Jugut, Botsvana, Lesoto, Esëatini, Zimbabve dhe Namibia për të kufizuar përhapjen e tij./CNA.al

Lajmet e fundit nga