LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Lamtumirë ekranit të thyer/ Krijohet xhami më i fortë se diamanti

26 Nëntor 2021, 19:31, Tech CNA
Lamtumirë ekranit të thyer/ Krijohet xhami më i fortë se

Shumë shpejt nuk do të kemi më nevojë për mbrojtëse për celularët tanë, pasi shkencëtarët kanë krijuar një xham që është më i fortë se diamanti.

Kërkuesit shkencorë të Universitetit Jilin, në Kinë, kanë prodhuar një xham karboni, që reziston ndaj temperaturave shumë të larta dhe goditjeve të forta.

?Krijimi i një xhami kaq rezistent do t?i hapë derën aplikacioneve të reja?, tha ai./A2

Lajmet e fundit nga