LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Hidhet shorti/ Zbulohen gjyqtarët që kanë në dorë “fatin” e Tahirit

26 Nëntor 2021, 12:51, Aktualitet CNA
Hidhet shorti/ Zbulohen gjyqtarët që kanë në dorë

Ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, dhe ish-drejtuesi i lartë i Policisë së Shtetit, Jaled Çela do të përballen në Gjykatën e Posaçme të Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar.

Ndërkohë, ditën e sotme, është hedhur shorti për të përcaktuar gjyqtarët për rigjykimin e çështjes në fjalë.

Në njoftimin e gjykatës thuhet se dosja e Saimir Tahirit në Apel do të gjykohet nga Daniela Shirka që është kryesuese, anëtare Ilirjana Olldashi dhe anëtari i tretë pritet të delegohet nga Këshilli i Lartë Gjyqësor.

?Fillimisht nga shorti rezultoi se çështjen do ta kryesonte gjyqtarja Miliana Muça dhe anëtare gjyqtaret Daniela Shirka dhe Ilirjana Olldashi. Gjyqtarja Miliana Muça paraqiti aktin e heqjes dorë nga çështje (për faktin se është shprehur më parë duke qenë gjyqtare e seancës paraprake), heqje dorë e cila u miratua nga zëvendëskryetari i gjykatës.

Nisur nga kjo, çështja u rishortua, duke përcaktuar trupin gjykues të përbërë nga kryesuese Daniela Shirka, anëtare Ilirjana Olldashi. Anëtari i tretë pritet të delegohet nga Këshilli i Lartë Gjyqësor? njofton gjykata.

Kujtojmë këtu se dy javë pasi Gjykata e Lartë zbardhi vendimin, dosja në ngarkim të ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri dhe Jaeld Çelës u regjistrua në Gjykatën e Posaçme të Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar.

Gjykata e Lartë vendosi rikthimin e çështjes për shqyrtim tek një trupë tjetër e Gjykatës së Posaçme me argumentin se gjatë procesit kundër Saimir Tahirit ka pasur shkelje procedurale.

?Procesi ka pasur shkelje?/ Tahiri rinis betejën në Apel

Lajmet e fundit nga