LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Shqipëria dhe Kosova do të bashkohen në BE”/ Kurti thumbon në sy Ramën

26 Nëntor 2021, 09:48, Aktualitet CNA
“Shqipëria dhe Kosova do të bashkohen në BE”/ Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjatë mbledhjes së dy qeverive në Elbasan është shprehur se Shqipëria dhe Kosova janë si një lis me dy degë dhe se kjo është mbledhja e parë e tij si kryeministër.

Gjatë fjalimit të tij, Kurti ka theksuar se është momenti që të flasim si diplomatë dhe të punojmë si patriotë, ndërsa nuk ka nguruar të thumbojë edhe kryeministrin Rama, duke thënë se të angazhohesh për bashkimin e një kombi quhesh nacionalist e ata që thonë se Kosova me Shqipërinë do të bashkohen në BE, quhen diplomatë.

?Ne shqiptarët jemi njeëra opitmistë edhe kur dita nuk është me diell e nuk bie shi do të jetë me bereqet. Kjo është mbledhja e 7 e dy qeverive, por e para e imja që marr pjesë si kryeministër i Kosovës. Sa herë që vij në Shqipëri jo vetëm si kryeministër, kam një ndjesi të veçantë edhe nuk përshkruhet lehtë e shpjegohet kollaj.

Ne jemi një lis me dy degë. Jemi një edhe pse me dy dialekte, paçka se me dialekte që sa vjen dhe po njësohen. Tani çfarëdo që po them po analizohet dhe studiohet mirë se ku desha të dal dhe çfarë mesazhi po dërgoj.

Ajo që ndjej sidomos në Kosovë duke valuar flamurin kombëtar është se ka një lloj ndryshe një lloj represioni të shkaktuar nga trauma e ndërrimit të befasishëm të simboleve. Kjo do të mbetet një temë e dhe më që nuk është edhe politikisht korrekte të diskutohet për të.

Të thuash se jemi të lumtur se jemi një komb i ndarë do të ishte marrëzi, të thuash se kemi dy shtete se jemi më të fortë është shkurtpamësi, e të thuash se do të bashkoheshim je nacionalist dhe të thuash se do të bashkohesh në BE do të shquhesh për diplomat. Le të flasim si diplomatë dhe të punojmë si patriotë.

Patriotizëm sot është të luftosh për korrupisonin dhe krimin e organizuar. Bashkëpunimin me njëri-tjetrin nuk e kemi zgjedhje por e kemi obligim e detyrë.

Sa më të interguar të bëhemi aq më e mirë do të bëhet jeta e qytetarëve tanë. Njerëzit duhet të lëvizin e të punojnë, duhet tu lehtësohet qarkullimi. Kjo punë duhet të vrapojë si në shpjetësi e në cilësi. Së bashku duhet të punojmë dhe përfitojmë më shumë.

Lidhja hekurudhore Prishtinë-Durrës është sa një rëndësi ekonomike dhe gjeokritike, e cila rrit dhe forcon rajonin.

Marrëveshjet që kemi përpara do të lehtësojën edhe më tej proceduar e marrjes së lejes së qëndrimit. Po rrisim bashkëpunimin në fushën e drejtësisë.

Le të përshpejtojmë hapat, për integrimin e vendeve tona?, ka thënë ndër të tjera Kurti./ CNA.al

Lajmet e fundit nga