LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gjuha fyese në Parlament/ Edlira Gjoni nxjerr studimin

25 Nëntor 2021, 19:14, Aktualitet CNA
Gjuha fyese në Parlament/ Edlira Gjoni nxjerr studimin

Ekspertja e Komunikimit, Edlira Gjoni ka komentuar situatën dhe fjalorin e përdorur në Parlamentin shqiptar, ku dallohen qartazi nota fyese dhe ironike të përdorura mes politikanëve.

E ftuar në emisionin ?Debat? me Alba Alishanin në A2 CNN, ajo tregoi dhe rezultatet e një studimi të bërë përgjatë viteve 2013-2015, ku qytetarët e kanë cilësuar gjuhën e përdorur në Parlament me ?Not my place?, duke mohuar kështu që ata zyrtarë të jenë edhe përfaqësuesit e tyre.

?Nga 2013-2015 është realizuar një studim që ka parë gjuhën e politikanëve.  Qytetarët e kanë quajtur gjuhën e Parlamentit ?Not my place?. Mua më vjen shumë keq për gjuhën e zonjave në parlament.

Kur shikoj zotërinjtë që përmendin fjalë që nuk duhen përmendur dhe zonjat qeshin ose nënqeshin. Kjo është që t?i të biesh dakord me atë që është duke ndodhur aty

Edhe nëse nuk është kjo lloj nënqeshje, disa prej zonjave shtiren sikur janë shumë të qeta. Nëse edhe ti je duke gënjyer, qytetari do të thotë ky nuk është vendi ynë.

Përfundimisht, nga ana e komunikimit, unë mendoj se parlamenti shqiptar është kthyer në arenën më të shëmtuar të komunikimit publik dhe është ndikuesi më i madh në të gjithë publikun, më shumë se media, më shumë se shkolla?, tha Edlira Gjoni./CNA.al

Lajmet e fundit nga