LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bojkoti i zgjedhjeve vendore: Si Basha i dhuroi PS qëllimisht të gjitha bashkitë e vendit

22 Nëntor 2021, 16:52, Politikë CNA
Bojkoti i zgjedhjeve vendore: Si Basha i dhuroi PS qëllimisht të

Presidenti Ilir Meta ka nxjerrë zbuluar Lulzim Bashën, sa i takon bojkotit të zgjedhjeve vendore të 30 qershorit.

Në një dalje për media, Meta u shpreh se Basha, i frikësuar nga protestat, kërkoi shtyrjen e datës së zgjedhjeve vendore. Sipas presidentit, ai i shtyu zgjedhjet në bazë të Kushtetutës, por Basha nuk depozitoi në KQZ asnjë kërkesë zyrtare për mbajtjen e zgjedhjeve në 13 tetor 2019.

?Presidenti, me autoritetin e tij kushtetues, mori këtë vendim për të cctensionuar situatën por edhe për ti dhënë një rrugëdalje Lulzim Bashës dhe opozitës që ai i kisahte futut në udhëkryq.

Ky vendim për shfuqizimin e dekrteit nuk ishte i lehtë, duke qenë se nuk u konsultova me kreun e Kuvendit dhe kryeministrin. Megjithatë mora këtë vendim në bazën kushtetuese.

Duke mos patur kohë në dispozicion por duke pasur shqetësim për pasoja të rënda, pasi ai që nxirrte njerëzit në protesta ishte i tmerruar nga protesta.

Në të 7-të protestat, dhjetra e dhjetra qytetarë e policë pësuan dëmtime të rënda.

Presidenti më pas miratoi dekretin 13 tetor për mbajtjen e zgjedhjeve vendore, pas konsultave me bashën dhe të gjithë personazheve opozitarë. Pas dekretimit të datës 13 tetor, veprimi minimal ishte që Basha të paraqiste në KQZ kërkesë për 13 tetorin. Sipas konfirmimit zyrtar nga KQZ rezulton se Basha dhe PD nuk kanë denjuar të bëjnë as edhe një kërkesë zyrtare pranë KQZ për tu regjistruar si parti konkurruese, që presidenti u konsultua me Bashën dhe aktorët opozitar.

LSI ,PR  dhe PAA kanë paraqitur në KQZ kërkesën zyrtare?, tha Meta./CNA.al

Lajmet e fundit nga