LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Mu ul në gjunjë, mu përgjërua me lot në sy”/ Meta telendis Bashën, zbulon momentin e sikletshëm

22 Nëntor 2021, 16:50, Politikë CNA
“Mu ul në gjunjë, mu përgjërua me lot në

Presidenti Ilir Meta, në konferëncën për mediat, është kthyer pas në kohë duke kujtuar se si Lulzim Basha i është përgjëruar, madje dhe ulur në gjunjë, për anullimin e zgjedhjeve të 30 qershorit 2019 dhe protestës finale të opozitës.

?Në datën 2 qershor opozita mbajti një protestë duke rrezikuar rëndë sigurinë kombëtare, se për integrimin as bëhet fjalë.

Në ditët që i paraprinë kësaj protestë të paralajmëruar që do bëhëj hataja, Presidenti klasifikojë dhe informacion në institucionet ligjzbatuese se do përdorej dhunë ndaj institucioneve të shtetit.

Në datat 6 dhe 8 qershor ndodhëm jasht vendit në një vizitë zyrtare. Në të njëjtën periudhë edhe Lulzim Basha erdhi në Gjermnai para protestës finale.

Mu përgjërua me lot në sy që Presidenti ta anulonte protestën e opozitës me 8 qershor dhe zgjedhjet.

Kjo sepse protesta do degradonte në dhunë dhe se Lulzim Basha nuk e kontrollonte më popullin opozitar dhe se do ishte përgjegjës ai.

I trembur për përgjegjësitë e tij përballë popullit opozitar duke i premtuar se me 8 qërshor do ndodhte hataja, Lulzim Basha ju ul në gjunjë presidentit që të anulonte zgjedhjet e 30 qershorit.

Këtë sipas Bashës presidenti duhet ta bënte nga Gjermania.

Presidenti pas vlerësimit të rrethanave, përmes një deklarata zyrtare publikova dekretin për anullimin e 30 qershorit si datë të zgjedhjeve vendore.?, tha Meta./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga