LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ditmir Bushati: Shqipërisë po i largohen “agjentët” e ndryshimit, politika e ngjashme me Kaukazin

18 Nëntor 2021, 20:26, Politikë CNA
Ditmir Bushati: Shqipërisë po i largohen “agjentët” e

Ish-ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati thotë se vërehet njëlloj pesimizmi për integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian.

Sipas tij në këtë perceptim luan rol jo vetëm retorika politike por edhe diferenca mes vendit tonë dhe vendet anëtare të BE.

?Instrumentet financiare që përdorim ne dhe vendet fqinje që janë anëtare të BE janë të ndryshme. Ne marrim vetëm 1/11 apo 1/12 të fondeve që marrin vendet kufitare me ne që janë në BE?, tha ai.

Ish-ministri tha se me këtë BE nuk duhet para si makinë parash por në përmbushje të standardit përveç vizionit dhe vullnetit për të bërë reforma është i domosdoshëm dhe aspekti financiar.

Sa i takon perspektivës së Shqipërisë në rrugën e saj për integrimin në BE, z. Bushati tha se po përballemi me një situatë kritike pasi të rinjtë po zgjedhin të largohen.

?Agjentët e ndryshimit shoqëror e kanë lënë Shqipërinë, po e lënë dhe Ballkanin Perëndimor dhe kjo është një zile alarmi për të ardhmen tonë të përbashkët?, tha ai.

Duke iu referuar studimeve të fundit, ish-ministri i Jashtëm tha se përveç të rinjve që studiojnë jashtë që nuk po rikthehen në vend, por largohet dhe të rinjtë që diplomohen jashtë vendit.

Ditmir Bushati e krahasoi situatën ku ndodhet Shqipëria me vendet e Kaukazit si për të ilustruar diferencë e madhe që ekziston me standardet e BE-së./euronews

Lajmet e fundit nga