LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rritja e pagave për mësuesit/ Rama jep lajmin e mirë

13 Nëntor 2021, 09:59, Politikë CNA
Rritja e pagave për mësuesit/ Rama jep lajmin e mirë

Në fjalën e mbajtur gjatë prezantimit të buxhetit 2022 mbi Arsimin, kryeministri Rama tha se synohet që të arrihet objektivi për rritjen e pagave me 40 %.

Më tej ai shtoi se ndonëse objektivat janë tashmë gati për t?u realizuar, nuk mund të anashkalohen ngjarje që janë jashtë parashikueshmërisë dhe që mund të ndikojnë në prishjen e planeve.

?Vijon rritja e pagave për të gjithë mësuesit. Mundësisht të realizojmë objektivin e rritjes 40 % të pagave të tyre. Të vetëdijshëm sesa shumë e impaktojnë jetën tonë ngjarje që janë jashtë mundësive tona për të parashikuar, që dhe ndryshonë planet. 

Patëm një tërmet të fortë dhe jemi në kushtet e një pandemie që vijon të ketë ndikim. Ne do të vazhdojmë të synojmë obejktivat maksimale. Nëse ky vit mbyllet me një rritje pagash për ju dhe sot mesatarja bruto e pagës së mësuevsve është më e lartë sesa ka qenë në fillim. 

E njëjta vlen edhe për rritjen e buxhetit në mbështetje të arsimit, shkollave. Duke adresuar disa elementë si transporti, që janë elemente problematike në jetën e mësuesve?, deklaroi Rama.

Më tej ai shtoi se me sistemin e ri për emërimet në arsim nuk mund të ketë më emërime pa meritokraci.

?Tani më nuk e diskuton njeri se është hedhur një bazë e fortë në funksion të mësuesve nga ndërhyrjet e jashtme, nga politika, forca e ryshfetit që ka qenë një konstante e pa ndryshme për shumë vite, deri kur është vendosur dhe konsultuar sistemi i ri dhe i rekrutimit të mësuesve. 

Që mësuesit mos të spostohen sipas tekave apo dëshirave të lidhura me këto fenomene dhe duke iu dhënë atyre një garanci të plotë se vendi i tyre i punës bazohet te merita dhe jo te bindjet e tyre apo lidhjet e tyre farefisnore. ?, tha Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga