LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Përjashtimi i Berishës/ Duma: Do ishte hipokrizi nëse Basha do pyeste Kryesinë

11 Nëntor 2021, 21:26, Politikë CNA
Përjashtimi i Berishës/ Duma: Do ishte hipokrizi nëse Basha do

Nënkryetarja e PD-së, Grida Duma, është e ftuar mbrëmjen e sotme në ?Real Story?, ku po diskutohet përjashtimi i Sali Berisha nga grupi parlamentar i PD-së, pas shpalljes non-grata.

Duma tha se Basha do të bënte hipokrizinë më të madhe në botë nëse do t?ia linte vendimin që të zgjidhte Kryesia me votë.

Sipas saj, Berisha nuk është përjashtuar nga PD-ja, por është pezulluar.

?Statusi i PD ndodhet në faqen zyrtare dhe ju mund ta shihni online. Ato masat që merr kreu i PD një anëtar një votë, për masën e pezullimit. Çfarë do të hidhte në votë Basha? Do t?i drejtohej anëtarësisë, apo kryesisë dhe do t?i thoshte; ?na ka ardhur një kërkesë nga SHBA për përjashtimin e Berishës?, të cilat nuk janë bërë publike dhe që ai nuk i njeh dhe i ankimon. 5-6 fakte që Riker i ka thënë në zyrën e Bashës dhe me dy përfaqësues të tjerë ku unë skam qenë dhe që kanë ngelur në atë takim.

Çfarë të bënte Basha? Berisha këtë nuk e pranonte dhe e thoshte se do te çonte në gjyq, apo të parashtronte anëtarëve që jeni me SHBA apo me Berishën?! Si ka mundësi që kryetari s?merrte dot këtë përgjegjësi, por ia kalonte atë Kryesisë?! Është normale që Basha dhe Berisha të këshilloheshin, ku ishte realitet i përhershëm. Por për këto këshilla nuk u pyet Kryesia. Dhe tani që çështja të shkonte te përjashtimi, Basha të thoshte se s?jam përgjegjës për këtë vendim, po merreni ju! Faktet nuk t?i jep kush (provat e SHBA ndaj Berishës) DASH nuk vjen me një dosje dhe thotë kjo është dosja hetimore, por citon disa referenca.

Nuk është bërë përjashtimi i Berishës, por pezullimi i tij. Mund të ishte një skenar tjetër, deputet i Kuvendit, por pjesë të grupit. Nuk i është hequr kjo e drejtë Berishës. S?e di se si mund të maksimizohej marrja e vendimit në këtë mënyrë. Sot perceptimi është se në partitë shqiptare s?ka demokraci.

Nëse nuk do tëe ishte ky rezultati i votimit; ne nuk duam SHBA, por duam këtë problem, por a do të ishte PD duke u përballur me këtë problem. Ky nuk është Brexit me referendum, por e ka marrë SHBA. Ai të ka thënë; nëse Berisha është këtu, nuk kemi marrëdhënie me ju. Nëse ndodhte e kundërta, do të kishte zero shanse për të ardhur në pushtet. Për mua po t?ja jepte vendimin anëtarësisë, do të bënte hipokrizinë më të madhe në botë”, shtoi Duma./CNA.al

Lajmet e fundit nga