LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Koka” e gjyqtarit në tavolinën e KLGJ/ Shtyhen hetimet, shkak ILD

10 Nëntor 2021, 11:43, Aktualitet CNA

Shqyrtimi i çështjes së parashikuar nga Këshilli i Lartë Gjyqësor, KLGJ për t?u trajtuar e para në rendin e ditës së mbledhjes së të mërkurës, lidhur me procedimin disiplinor të gjyqtarit të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Mat, Rexhep Karaj, u shty për shkak të mungesës së Inspektorit të Lartë të Drejtësisë, Artur Metani.

Zëvendëskryetari i KLGJ-së, Maksim Qoku i cili drejtoi mbledhjen, njoftoi se kryeinspektori Metani kishte njoftuar për pamundësinë e pjesëmarrjes së tij në seancën dëgjimore për shkak të një angazhimi tjetër.

Këshilli vendosi të shtyjë shqyrtimin e seancës dëgjimore lidhur me kërkesën e ILD për procedimin disiplinor të Karajt për në mbledhjen e radhës më datë 16 nëntor, ora 12:00. Në mbledhjen e të mërkurës nuk u sqarua arsyeja për të cilën ILD ka filluar hetimin disiplinor ndaj gjyqtarit Rexhep Karaj, shkruan Birn.

Gjyqtari Karaji e ka filluar karrierën ne vitin 1995 dhe prej më shumë se 26 vjetësh e ushtron detyrën si gjyqtar në Gjykatën e rrethit Gjyqësor Mat./CNA.al

Lajmet e fundit nga