LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Përralla e Soule, të riut që e krahasojnë me Di Maria dhe nga Serie C e ftoi Argjentina

4 Nëntor 2021, 17:14, Sport CNA
Përralla e Soule, të riut që e krahasojnë me Di Maria dhe

Matias Soule është njeriu i ditës. Nuk ka bërë asgjë sot, por ka punuar ndër vite për të realizuar një ëndërr: të luajë në kombëtaren që ka dalë kampione bote me Maradonën dhe tani ka në përbërje një nga më të mëdhenjtë e të gjithë kohërave, Leo Messin.

Soule, i lindur në Mar del Plata më 15 prill 2003, është ftuar nga trajneri i Argjetinës, Lionel Scaloni, për ndeshjet ndaj Uruguajit dhe Brazilit. Askush nuk e priste, më tepër 18-vjeccari që luan në Serie C me Juventusin U23. Nëse Edy Reja do merrte lojtarë në atë kategori me siguri do e kryqëzonin.

I riu shpesh stërvitet me Paulo Dybala te Juventusi, ndërsa tani do të kenë mundësinë të bëjë të njëjtën dhe edhe me emra të mëdhenj si Messi, Lautaro Martinez dhe Angel Di Maria. Më këtë të fundit Soule krahasohej që kur ishte pjesë e moshave të Velez Sarsfield në vendlindje.

Matias aktivizohet në krahun e djathtë të sulmit, për të shfrytëzuar këmbën e tij të majtë me futjet nga qendra. Njëlloj si Messi e Dybala, tani shokë skuadre tek Argjentina. Soule në të shkuarën ka luajtur me 16-vjeçarët e kombëtares së tij, tre herë.

Tani mund të krenohet me arritje e tij të parë të madhe. Që në verë Matias Soule i dha sinjalet e para, duke luajtur në disa miqësore me Juventusin dhe shënoi edhe gola. Sigurisht atij i duhen minuta dhe për këtë arsye është lënë me ekipin e dytë të bardhezinjve.

Pjesë e Juventusis Soule është që në vitin 2020 dhe fillimisht luajtur me ekipin e të rinjve dhe regjistroi 5 gola e 5 asiste në 30 ndeshje. Tani është momenti të tregojë sa vlen edhe në sytë e Lionel Scaloni, që me ftesën që i bëri frymëzoi miliona të rinj të mos dorëzohet dhe të presin shansin e tyre. Matias e mori?

Lajmet e fundit nga