LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Ping-pong me Fatos Lulon/ GJKKO zbardh dështimin e SPAK në hetimin për ish-gjyqtarin

1 Nëntor 2021, 10:17, Aktualitet CNA
Ping-pong me Fatos Lulon/ GJKKO zbardh dështimin e SPAK në

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit për të dytën herë  nuk ka pranuar serish kërkesën e SPAK për të kaluar për gjykim çështjen e ish anëtarit të Gjykatës Kushtetuese, Fatos Lulo.

Fillimisht GJKKO, e ktheu dosjen e Fatos Lulos në SPAK, në Shtator të këtij viti.

Vendimi është shpallur me 16 shtator 2021 nga gjyqtari Erjon Cela i cili refuzoi të hapë procesin duke rrëzuar kështu edhe kërkesën e SPAK që e kishte paraqitur dosjen për gjykim.

Në vendimin e tij gjyqtari Erjon Cela i ka kërkuar prokurorisë së posaçme, SPAK të kryejë veprime hetimore shtesë për çështjen e pasurisë së ish-gjyqtarit.

Pas më shumë se një muajim GJKKo e ka rikthyer sërish dosjen në ngarkim të ish-gjyqtarit Lulo në SPAK.

GJKKO këtë radhë ka kërkuar që të ribëhet edhe njëherë ekspertiza financiare e Fatos Lulos por me me një ekspert të pavarur. Ndërkohë që si afat ka lënë datën 1 dhjetor.

Lulo akuzohet për ?Fshehje dhe mosdeklarim të pasurisë?.

SPAK njoftoi në korrik mbylljen e hetimit për Lulon, të cilit më herët iu sekuestrua me kërkesë të SPAK një dyqan me sipërfaqe Fatos Lulo 172 m2, në rrugën e Durrësit në kryeqytet./CNA.al

Lajmet e fundit nga