LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zgjedhje të jashtëzakonshme vendore?/ Si përgjigjet kryebashkiakja e Shkodrës

29 Tetor 2021, 12:40, Politikë CNA
Zgjedhje të jashtëzakonshme vendore?/ Si përgjigjet

Kryetarja në detyrë e bashkisë së Shkodrës Voltana Ademi, ishte e pranishme sot në një takim që kryeministri Edi Rama ka zhvilluar sot me kryebashkiakët.

Ndërkohë në një pronocim për mediat, Ademi ndër të tjera është pyetur nëse është gati për zgjedhje të jashtëzakonshme vendore, nëse i tillë do të jetë vendimi i Gjykatës Kushtetuese.

Ademi tha se ?Do duhet të presim vendimin e 2 nëntorit?.

Kujtojmë këtu se Gjykata Kushtetuese riktheu për shqyrtim çështjen e zgjedhjeve vendore të 30 qershorit dhe seanca do të zhvillohet më 2 nëntor në orën 10:00.

Çështja ishte pezulluar në pritje të përgjigjes nga Komisioni i Venecias. Shoqata e Bashkive i është drejtuar me një padi Gjykatës Kushtetuese përmes së cilës kërkon ripërsëritjen e zgjedhjeve të 30 qershorit.

Në përcaktimin e seancës që rikthen çështjen për shqyrtim, Kushtetuesja argumenton se është konstatuar se ka rënë shkaku i pezullimit të procesit, kjo për faktin se Komisioni i Venecias iu përgjigj pyetjeve të gjykatës.

Lajmet e fundit nga