LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“PD dhe PS dolën jashtë shinave”/ Tritan Kalo bën apelin e fortë

29 Tetor 2021, 10:30, Politikë CNA

Mjeku infeksionit, profesor Tritan Kalo ka bërë një koment në lidhje me situatën politike në vend.

Në një postim në rrjetet sociale, Kalo shkruan se në këto 30 vite demokraci, si PD dhe PS, kanë ?dalë nga shinat? e tyre.

Kalo thekson se është domosdoshmëri për ekzistencën e tyre, ripozicionimi e një katarsisi ideologjiko-programoro-praktik, të këtyre dy forcave politike.

Por, Kalo ka edhe një mesazh të fortë, ndërsa shkruan se duhet të dalin forca të reja politike më përfaqësuese të ndryshimeve socio-ekonomiko-politike të Shoqërisë Shqiptare dhe në interes të ardhmërisë sonë kombëtare.

?Kohë kovidiane?.29.10.2021?.Në këto 30 vite Demon-kraci PD-ja doli nga shinat e përfaqësimit të së Djathtës, sikundër edhe PS-ja doli nga shinat e përfaqësimit të së Majtës në Shoqërinë Shqiptare të pas 31 Marsit 1991?.

DOMOSDOSHMËRIA e Ripozicionimit e një katarsisi ideologjiko-programoro-praktik të këtyre dy forcave politike është iminentë, për ardhmërinë e tyre në jetën politike të vendit?.PS-ja ka shembuj të hidhur nga simotrat e saja në Greqi dhe Itali, se ku të shpije një udhë e tillë?.

PASOK-u në Greqi dhe PS-ja në Itali mezi fusin ndonjë grusht deputetësh në Parlamentet e atyre vëndeve, duke e bërë të pamundur rikthimin e tyre në pushtet?.Edhe e Djathta në Europë është rifragmentuar dhe rikonfiguruar shpesh këto dy dhjetëvjeçarët e fundit, duke u gërryer edhe nga ekstremizimi i djathtë i tyre?.Forca të reja politike MË PËRFAQSUESE të ndryshimeve socio-ekonomiko-politike të Shoqërisë Shqiptare dhe në interes të ARDHMËRISË sonë KOMBËTARE dhe EUROPIANE duhet të dalin në skenën tonë politike?.IT IS NOW OR NEVER!!!?-shkruan Tritan Kalo./CNA.al

Lajmet e fundit nga