LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama, intervistë për median gjermane/ BE- ja ka nevojë për Ballkanin Perëndimor

29 Tetor 2021, 07:55, Politikë CNA

Në një intervistë për gazetën Merkur, kryeministri shqiptar Edi Rama ndër të tjera është ndalur edhe tek procesi i integrimit në BE.

Rama, ka theksuar se Bashkimi Europian ka nevojë për Bakllkanin Perëndimor, për hir të sigurisë së vet.

?BE-ja ka nevojë për Ballkanin Perëndimor për hir të sigurisë së vet. Nuk ka kuptim që të ketë kufi të brendshëm me ne. Dhe nuk ka aspak kuptim që ta lëshojë rajonin tonën nën ndikimin e të tjerëve??-tha Rama.

I pyetur nëse e kishte fjalën për Kinën dhe Rusinë, kreu I qeverisë u shpreh se ?Ato janë veç pjesa e dukshme. Mos harroni se në rajon jetojnë të krishterë e muslimanë. Do të ishte çmenduri ta lësh Ballkanin Perëndimor një portë të hapur për radikalizimin dhe terrorizmin. Ka ardhur koha që BE-ja ta kuptojë këtë.

Po ashtu Rama është ndalur edhe tek tensionet mes Kosovës dhe Serbisë, ndërsa theksoi se ?Kjo nuk ka të krahasuar me tensionet e kohëve të mëparshme. Madje kjo lidhet edhe me faktin që kundërshtarët e dikurshëm  sot duan të anëtarësohen të gjithë së bashku në BE. Konfliket ushtarake lindin kur shtetet janë të izoluara e jo kur janë në një bashkësi. Kujtoni zhvillimet pozitive që sollën marrëdhëniet franko-gjermane apo dhe rastin e Irlandës. Rreziku që BE-ja të importojë konflikt brenda shtëpisë është i vogël.?

Më tej, kryeministri i është përgjigjur edhe deklaratave ?për Shqipërinë e madhe?, të cilat i cilësoi si lojëra mendimesh.

?Lojëra të tilla mendimesh kanë më shumë gjasa jashtë se brenda BE-së.?-deklaroi Rama.

Lajmet e fundit nga