LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

PD shpall armik Tomor Alizotin/ Basha i "vërsul" Desaden me akuza

29 Tetor 2021, 10:09, Politikë CNA
PD shpall armik Tomor Alizotin/ Basha i "vërsul" Desaden me akuza

Kryetari në detyrë i Partisë Demokratike, Lulzim Basha duket se listës së tij të ?armiqve?, i ka shtuar edhe deputetin Tomor Alizoti.

Së fundi, Basha ka ?vërsuluar? Desada Metajn kundër deputetit Alizoti, pas një qëndrimi që ky i fundit ka mbajtur mbrëmjen e djeshme në Opinion, ku ai tha se ndodhet në këtë forcë politike, jo për hir të Bashës apo Berishës, por për hir të historisë së tij familjare.

Në një postim në rrjetet sociale, Desada Metaj shkruan se nuk mund të jesh në PD-në për hir të paraardhësve të vdekur apo internuar gjatë komunizmit për arsyen e thjeshtë se deri më sot nuk ka ende një ditë për të kujtuar shpirtrat e atyre që sakrifikuan jetën e tyre gjatë diktaturës.

Po ashtu ajo thekson se në politikën e ditës janë aktet dhe jo idelogjira që të nxjerrin në krye. Janë qëndrimet dhe jo mendimet ambigue, janë përballjet dhe jo fshehja pas gishtit dhe historisë familjare ato që të farkëtojnë dhe bëjnë një lider të fortë.

?Nuk mund të jesh në PD-në për hir të paraardhësve të vdekur apo internuar gjatë komunizmit për arsyen e thjeshtë se deri më sot nuk ka ende një ditë për të kujtuar shpirtrat e atyre që sakrifikuan jetën e tyre gjatë diktaturës. Dhe PD ka qenë mjaftueshëm në pushtet për ta bërë këtë.

Nëse ke hyrë me vonesë në politikë është e pamjaftueshme të mbahesh me historinë familjare dhe të kujtohesh vazhdimisht për vuajtjet. Duhet të ndërmarrësh akte përfaqësimi dhe jo të projektosh karrierën duke pritur nga më i forti. Së paku për të bërë diferencën me topallizimin e PD-së dhe përdorjes së shëmtuar të ?kartës? së ish të përndjekurve.

Nuk mund t?i thuash vetes ?konservator? dhe të jesh pré e populizmit, e suksesit që të japin fjalimet ku flitet veç në përgjithësi ?për varfërinë? e ku glorifikohet Albin Kurti. Dhe për më tepër, nuk mund të citosh Hegelin e ndonjë filozof tjetër, të pretendosh për ideologji e moral dhe nga ana tjetër për zenitin tënd në politikë t?i jesh mirënjohës dikujt që mendimin tënd mund ta zëvendësojë fare thjesht me atë të mis Shqipërisë.

Çdo parti ka Ben Blush-ët e vet. Vetëm se origjinali ka shkruar disa libra (me qëlime dhe cilësi të diskutueshme), ndërmori një lëvizje që prodhoi së paku fjalorth të ri politik dhe nuk u frikësua nga zhargoni banal apo sulmet e trollave që përdorën kundër tij ?shokët? e partisë. Madje nuk përtoi, por i shndërroi dhe në personazhe libri.

Dhe për ta mbyllur, në politikën e ditës janë aktet dhe jo idelogjira që të nxjerrin në krye. Janë qëndrimet dhe jo mendimet ambigue, janë përballjet dhe jo fshehja pas gishtit dhe historisë familjare ato që të farkëtojnë dhe bëjnë një lider të fortë. Përndryshe, ka ende vende vakante për analistë në studio se ato të kryetarëve të shoqatave për ish të përndjekurit janë zënë me kohë.?-shkruan Desada Metaj./CNA.al

?Kur Rama shëtiste në bllok unë isha në internim?/ Alizoti: Jam në PD për njerëzit e mi pa varr

Lajmet e fundit nga