LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sherr në Komisionin Hetimor/ PD përplaset me LSI

29 Tetor 2021, 12:43, Politikë CNA
Sherr në Komisionin Hetimor/ PD përplaset me LSI

Komisioni Hetimor për zgjedhjet e 25 Prillit ka vijuar edhe sot mes debatesh.

Përplasjet kanë nisur pas propozimit të deputetit Petro Koçi në lidhje me miratimin e rregullores.

Koçi kërkonte që të ndryshohej togfjalëshi ?vazhdim i miratimit të rregullores? me togfjalëshin ?shqyrtim i miratimit të rregullores?.

PD ishte pro këtij ndryshimi, ndërsa kundër doli Petrit Vasili i LSI-së.

Pjesë debati:

Petro Koçi: Përderisa ne të gjithë që ne kemi një informacion që ka një konsensus në lidhje me procedimin e mbledhjes, propozoj që në pikën tre të rendit të ditës të hiqet fjala ?vazhdimi? dhe të vendoset fjala ?shqyrtimi?.

Enkelejd Alibeaj: Jeni dakord me propozimin e zotit Koçi për të zëvendësuar fjalën vazhdim me fjalën shqyrtim! Po miratohet.

Petrit Vasili: Ore të bëj një pyetje. Që t?i kemi të qarta edhe miratimi në parim nuk qëndron, po apo jo? Ky është moment për t?u sqaruar se këtu u bë pazari i gjësë.

Nëse është votuar në parim ky është vazhdim, nëse ka rënë dhe ai votim në parim unë po ngrihem po iki, në kuptimin e mirë të fjalës.

Enkelejd Alibeaj: Ka qenë votimi në parim, ka qenë unanim, por votimi nen për nen nuk shkoi deri në fund. Për ta zgjidhur ngërçin unë kam bërë një gjest kalorsiak që duhet të bëjë gjithsecili.

Petrit Vasili: Ore Një minutë. Ore nuk jemi këtu ne për të akomoduar psikopatira. Ne po themi që votim në parim dhe katër nene kanë pasur dakordësi, atëherë ecim më tutje. Keni frikë nga kjo?

Enkelejd Alibeaj: Nuk ka lidhje me frikën ka të bëj me gjetjen e një gjuhe të përbashkët./CNA.al

Lajmet e fundit nga