LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Prokurori sekser i trafikantëve të drogës/ Maksim Sota, “rrëzohet” sërish nga GJKKO

27 Tetor 2021, 10:58, Kronika CNA
Prokurori sekser i trafikantëve të drogës/ Maksim Sota,

Gjykata e Posaçme e Apelit ka rrëzuar kërkesën e prokurorit të Vlorës, Maksim Sota, për ndryshimin e masës së sigurisë.

Sota është me masën ?arrest shtëpie?, pasi, po hetohet nga SPAK për ?shpërdorim të detyrës?.

Lëvizjet e vteme që Sota mund të bëjë, sipas vendimit të Gjykatës, janë ato për arsye shëndetësore të tij apo të ndonjë familjari.

Prokurori Sota, ra në ?kurthin? e drejtësisë, gjatë operacionit ?Shpirti?, ku  u bënë një sërë arrestimesh.

Më 2 korrik, SPAK dhe Antimafia italiane finalizuan operacionin e koduar ?Shpirti? në kuadër të të cilit u arrestuan 38 persona, 28 prej tyre në Shqipëri, pasi akuzohen për trafikim të lëndëve narkotike. Në pranga u vunë biznesmenëve të njohur dhe 2 ish-truprojat e ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri.

Emri i Sotës doli gjatë dëshmisë së 2 skafistëve, të cilësuar si të penduarit ndaj drejtësisë. Ata pretendonin se Sota, qëndronte në një apartament me qira në Vlorë të paguar nga krerët e bandave./CNA.al

Lajmet e fundit nga