LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Video-Salianji mbetet pa fjalë përballë fakteve/ Nuk e mbron dot karrigen e Lulit

26 Tetor 2021, 12:53, Politikë CNA
Video-Salianji mbetet pa fjalë përballë fakteve/ Nuk e mbron dot

Kreu në detyrë i Partisë Demokratike, Lulzim Basha mesa duket është në panik nga Foltorja e ish-kryeministri Sali Berisha dhe mbledhja e Kuvendit Kombëtar.

Për këtë ka nxjerrë nëpër media, deputetin e skandalit ?Babale?, Ervin Salianji, i cili ka tentjuar ta marrë ?në mbrojtje? publikisht, Lulzim Bashën, që ky i fundit të mund të vijojë të mbajë karrigen e kryetarit.

Mbrëmjen e djeshme, në emisionin ?Çim Peka live?, Salianji deklaroi se statuti që mund të ndryshohet nga Kuvendi nuk mund të ketë fuqi prapavepruese për të shkarkuar Bashën. 

?Ndryshimet statutore nuk kanë lidhje me shkarkimin.

Lulzim Basha është zgjedhur kryetar, me një anëtar një votë.

Nëse statuti ndryshon, kalon në fliltra, por përsëri ndryshimet e bëra në atë moment nuk kanë fuqi prapavepruese.?-tha Salianji.

Por, ndërhyrja e Arben Ristanit, ka lënë pa argumente Salianjin, ku për disa sekonda në studio ka pasur heshtje.

?Kuvendi mblidhet dhe merr vendimin e vet, mblidhet dhe kini parasysh se Kuvendi ka kompetencë deri në shkrirjen e partisë. Jo se do të ndodhë por e thash për gamën e gjerë të kompetencave që ka Kuvendi. Kuvendi mblidhet, merr vendime, ndryshon statutin, ndryshon çdolloj procedure, hyn në fuqi statuti i ri dhe fillon vazhdimi i mbledhjes së Kuvendit mbi bazën e rregullave të statutit të miratuar. Pra, mund të zhvlerësojë çdo rregull të mëparshëm dhe të vendosë rregulla të reja për mënyrën si do të funksionojë partia më tutje. ?-tha Ristani.

Pas kësaj deklarate të Ristanit, deputeti Salianji ka ?kyçur? gojën, duke mos ditur më sesi të ?mbrojë? karrigen e kryetarit të tij./CNA.al

Lajmet e fundit nga