LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Hetoni blerjen e votave"/ Thirrja e fortë e ambasadorëve

26 Tetor 2021, 12:24, Politikë CNA
“Hetoni blerjen e votave"/ Thirrja e fortë e ambasadorëve

Ambasadorja Yuri Kim, së bashku me Ambasadorin e Bashkimit Europian Luigi Soreca janë takuar me Kryetarin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve Ilirjan Celibashi për të diskutuar mënyrat për të përmirësuar më tej zgjedhjet në Shqipëri.

Duke cituar raportin e fundit të ODIHR, Ambasadorët Kim dhe Soreca shprehën vlerësimin për administrimin kompetent të zgjedhjeve të 25 prillit nga KQZ.

Ambasadorët nënvizuan se tani është përgjegjësi e të gjitha institucioneve, autoriteteve dhe partive për të punuar me KQZ-në për të trajtuar rekomandimet e raportit përfundimtar të ODIHR-it.

Sipas tyre, është thelbësore që autoritetet të hetojnë parregullsitë dhe të ndjekin penalisht krimet zgjedhore, përfshi blerjen e votave, kërcënimin e votuesve dhe përpjekjet e tjera për t?u mohuar votuesve të drejtën për të votuar të lirë, pa frikë, trysni apo joshje të paligjshme.

?Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të mbështesin me forcë të gjitha përpjekjet për të siguruar që zgjedhjet në Shqipëri të përmbushin standardet më të larta, në mënyrë që vullneti i zgjedhësve të respektohet plotësisht?, thuhet në deklaratën e Ambasadës Amerikane.

Lajmet e fundit nga