LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mbledhja e Kuvendit Kombëtar/ Lisandër Hoxha: Ka rolin e sovranit, ja pse Basha nuk e ndal dot

25 Tetor 2021, 20:26, Politikë CNA
Mbledhja e Kuvendit Kombëtar/ Lisandër Hoxha: Ka rolin e sovranit, ja

Ish nënkryetari i FRPD Lisandër Hoxha ka nxjerrë zbuluar mashtrimet që dalin nga zyra e PD sa i takon mbledhjes së Kuvendit Kombëtar.

Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, Hoxha deklaroi se statuti i ka dhënë Kuvendit rolin e sovranit në PD, ndërsa liston edhe arsyet e domosdoshmërisë së kësaj mbledhje.

Ai shton më tej se Basha nuk ka asnjë mekanizëm statutor për ta penguar, ndërsa heq edhe një paralelizëm në rast se kryeopozitari nuk njeh vendimet e dala nga Kuvendi Kombëtar.

Postimi i plotë:

Keto dite shtabi virtual i Lulit ka prodhuar nje mal me genjeshtra, te cilat kane lene pas disa dyshime.

Se pari, lidhur me legjitimitetin e vendimeve te Kuvendit Kombetar te PD.

Se dyti, çfare ndodh nese Luli nuk njeh vendimin?

Ketyre çeshtjeve do u pergjigjem shkurtimisht me disa argumenta.

Kuvendi Kombetar perbehet nga delegatet e tij, te cilet zgjidhen me parimin “nje anetar, nje vote” nga baza e PD. Pra, jane drejtuesit lokal te Partise Demomratike, nga te gjitha deget e saj deri ne Kryesine e PD.

Statuti yne i ka dhene Kuvendit Kombetar rolin e Sovranit ne PD.

Te drejtat e tij jane deri aty sa mund te kerkojne shkrirjen e kesaj force duke marre vendim edhe per çregjistrimin ne Gjykate, nderrimin e emrit apo edhe bashkimin me nje force tjeter.

Nder kompetencat e tij eshte mocioni i mosbesimit ndaj Kryetarit per çdo lloj arsye qe ata e çmojne si te nevojshme dhe te gjitha ndryshimet statutore.

Pra, nje organ kaq fuqiplote, sipas statutit te PD, i ka te gjitha atributet e sovranit.

Lulzim Basha nuk ka asnje mekanizem statutor qe te ndaloje, njohe apo aprovoje vendime te marra nga nje organ mbi te.

Nese Basha thote se nuk njeh vendimet e Kuvendit Kombetar te PD, e vendos veten e tij ne rolin e nje Kryeministri qe nuk pranon te largohet nga detyra pasi Parlamenti voton kunder tij mocion mosbesimi.

Pergjigje e çdo demokrati duhet te jete indiferenca ndaj kesaj çeshtje. Askush nuk e mban dot me zor firmen dhe vulen e demorkateve pas shkarkimit.

Se dyti, çfare ndodh nese Basha e padit ne gjykate vendimin e Kuvendit Kombetar?

Asgje. Basha eshte i lire te beje ç’te doje.

PD u kthehet demokrateve fill pas shkarkimit te z. Basha.

Perhumbjet dhe zmadhimet jane tema jashte realitetit qe percakton statuti i PD.

Me poshte keni piken 3 te Nenit 43 te Statutit, qe flet per kompetencat e Kuvendit Kombetar.

Ju ftoj te lexoni pikenn a dhe ç.

Ne demokraci fitojne shumicat dhe jo burokratet. /CNA.al

Lajmet e fundit nga