Video/ Si Grida Duma kërkoi hapur pazar me Ramën për Portin e Durrësit

14 Korrik 2021, 16:50, Politikë CNA
Video/ Si Grida Duma kërkoi hapur pazar me Ramën për Portin e

CAN.al, ka sjellë sot me fakte se si pas projektit 2 miliardë dollarë për ndërtimin e Portit të Durrësit, fshihet kunati i Lulzim Bashës, Erion Isufi dhe jo një kompani arabe siç thuhej.

Ky skandal ishte paralajmëruar në fakt që më herët. Ka qenë Grida Duma, krahu i djathtë i Lulzim Bashës, e cila në një dalje të saj mediatike përçoi mesazhin se mes kreut të PD dhe Ramës po firmosej një pazar i madh ekonomik.

 ?Porti i Durrësit për shembull është projekt nacional, nuk mund ta marrësh vetëm ti. Prekjen e Kushtetutës nuk mund ta bësh vetëm.

Në kushtet që ti e di që real politika, opozita reale është në rrugë, ti edhe mund të presësh sic u ule në tavolinën e kodit elektoral?, ishte fjalia që artikuloi Grida Duma, në studion e Euronews.

Ky qëndrim i Grida Dumës, u interpretua si një ftesë për Pazar, një dorë e shtrirë për korrupsion dhe ndarje parash në emër të Luzim Bashës.

Pas kërkesës publike të bërë nga Grida Duma, nuk ka vonuar dhe pranimi i ofertës nga Rama, ku një ‘copë’ nga Porti i Durrësit, do e merrte edhe Lulzim Basha përmes kunatit të tij Erion Isufi dhe kompanisë guackë offshore nga ishujt Kajman.

Ky investim i cili pritej të realizohej jashtë rregullave të prokurimit publik, por edhe jashtë  transparencës së detyruar të projekteve shtetërore, bën që një copë e miliardshit të zhvillimit të Durrësit ti jepet edhe Lulzim Bashës./CNA.al

Porti i Durrësit, pazar i pastër në tavolinë/ Si e paralajmëroi Grida Duma, në emër të Bashës

Një copë Porti për humbjen e Lulzim Bashës

Skandali me projektin e Portit të Durrësit/ Shkarkohet nga detyra e administratori, pas të cilit fshihej kunati i Bashës

Porti i Durrësit, pazar i pastër në tavolinë/ Si e paralajmëroi Grida Duma, në emër të Bashës

Lajmet e fundit nga