LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Paralajmërimi i ekspertëve/ "Mos u futni kurrë në dush nëse dëgjoni këtë gjë"

30 Qershor 2021, 17:41, Lifestyle CNA
Paralajmërimi i ekspertëve/ "Mos u futni kurrë në dush

Me temperaturat e larta në pjesën më të madhe të Hemisferës Veriore, të bërit dush çdo ditë ose edhe dy herë në ditë, është gjëja më e zakonshme dhe më e duhura. Ai shpërthimi i ujit mbi trupin tuaj pas një ditë shumë të nxheta mund të jetë shumë i nevojshëm por ndonjëherë është më mirë të shmanget .

Ka disa momente që nuk duhet të bëni dush dhe më poshtë do të gjeni disa arsye.

Nëse dëgjoni bubullima, mos u futni në dush.

Ndërsa mund të ndihet sikur jeni të sigurt për sa kohë që jeni brenda në stuhinë e verës, nuk është gjithmonë kështu. Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) paralajmërojnë që nëse ka një stuhi, ju duhet të shmangni dushin plotësisht .

“Rrufeja mund të udhëtojë nëpër tubacionet e një ndërtese”, sipas CDC, dhe jonet e lira brenda ujit tuaj mund të përçojnë energji elektrike, që do të thotë që rrezikoni të goditeni nga rrufeja kur bëni dush gjatë një stuhie.

Përafërsisht një e treta e goditjeve të rrufesë ndodhin brenda.

Shumica e goditjeve të rrufeve ndodhin në mjediset e jashtme. Sipas CDC, afërsisht 32 përqind e të gjitha lëndimeve të lidhura me rrufetë ndodhin brenda.

Megjithëse rreziku i përgjithshëm i goditjes nga rrufeja është i ulët, Shërbimi Kombëtar i Motit (NWS) raporton se mesatarisht 270 njerëz në SH.B.A. goditen nga rrufeja çdo vit, midis të cilëve 27 do të vdesin.

Aktivitete të tjera të brendshme mund të jenë duke ju rrezikuar.

Nuk është vetëm bërja e dushit gjatë një stuhie ajo që mund t’ju rrezikojë, ka dhe aktivitete të shumta të brendshme që mund t?iu rrezikojnë pa dashje.

Për të mbrojtur veten, CDC rekomandon të mos bëni aktivitete që përfshijnë ujë përfshirë larjen e enëve  gjatë një stuhi, si dhe të shmangni përdorimin e ndonjë pajisjeje elektronike ose telefonave me kabllo.

Autoriteti shëndetësor gjithashtu vëren se rrufeja mund të udhëtojë përmes telave dhe materialeve të tjerë përcjellës të mbyllur në beton, kështu që nëse ka një stuhi në zonën tuaj, mos prekni asnjë mur ose dysheme të bërë nga betoni. Edhe nëse stuhia ka kaluar, ju prapë mund të jeni në rrezik./ CNA.al

Lajmet e fundit nga