Connect with Us

Plehra kimike kineze për shqiptarët/ Braçe kërkoi largimin e drejtorit që zbuloi skandalin

Politikë

Plehra kimike kineze për shqiptarët/ Braçe kërkoi largimin e drejtorit që zbuloi skandalin

Publikuar

-

/
cna lajme aktualitet

CNA.al në disa shkrime investigative, ka denoncuar një skandal të përmasave të paimagjinueshme, ky dyshohet se janë të përfshirë zyrtarë të qeverisë “Rama”.

Bëhet fjalë për një skandal të ndodhur në vitin 2018, për të cilin CNA.al tregoi me dokumente ekskluzive, sesi në vendin tonë kanë hyrë më mijëra kuti me pesticide kineze, të pacertifikuara nga Bashkimi Europian, të cilat ndaloheshen nga ligji.

Por, si “mjeshtra” janë justifikuar me pretendimin se shoqëria kineze që eksportonte pesticidet, është degë e një shoqërie spanjolle, gjë e cila nuk është provuar kurrë.

CNA.al tregoi me dokumente ekskluzive se sasi pecticidesh të ndaluara janë ngarkuar në Kinë, më pas nga Shanghai kanë mbërritur në Durrës. (Lexo këtu)

Porositë e nisura nga AGRO-ZANI shpk, me adresë në Berat.

Ndërsa, një sasi tjetër, rezulton të jetë porosi e kompanisë “Shegaj-Agr shpk”, e cila administrohet nga Adriatik Hadëri. Kjo shoqëri në 14.03, 2018 ka deklaruar zhdoganim për pesticide, të cilat përdoren në bujqësi, ku thuhet qartë se kompania eksportuese është një kompani kineze.

Ky shtetas ka deklaruar se shoqëria eksportuese kineze, është filial i kompanisë “MAC-GmbH, me adresë në Gjermani. (Lexo këtu)

Gjithashtu CNA.al tregoi me dokumente zyrtare se gjithçka ka shkuar drejt Prokurorisë së Durrësit, për t’u hetuar si një skandal dhe gjithashtu ka pasur edhe një informacion të plotë, dhënë nga Drejtoria e Hetimit, në dogana.

Por, mesa duket është pikërisht zbulimi i këtij skandali, që ka “prerë kokën” e drejtorit te Hetimit, në dogana.

Dy ditë më parë, në seancën plenare të Kuvendit të Shqipërisë, deputeti Myslim Murrizi, ndërsa u ndal tek skandali i hyrjes në Shqipëri të pesticideve kineze, ndër të tjera tha se “Zbulimi i këtij skandali, ka larguar nga detyra edhe drejtorin e Hetimit, në dogana”.

LEXO EDHE:  Skandali në Fiks Fare/ Punëtori vdes në punë, Prokuroria zvarrit hetimet

CNA.al i shkoi më tej investigimit, ndërsa nga burime mësuam se Drejtori i Hetimit, që ka zbuluar këtë skandal, Ervin Brahaj ka pasur një përplasje të fortë me zv.kryeministrin Erion Braçe dhe është ky i fundit që ka kërkuar largimin e tij nga detyra.“Kërkoj votën për djersën që kemi derdhur” / Braçe: Ramën e kam vëlla

Pra, zv.kryeministri Erion Braçe ka kërkuar dorëheqjen e drejtorit të Hetimit në dogana, i cili zbuloi skandalin e futjes në Shqipëri të mijëra kutive me pesticide kineze, të cilat ndaloheshin rreptësisht nga ligji.

Në lidhje me çështjen në fjalë, CNA.al ka mësuar se ka pasur edhe një mbledhje, ku të pranishëm kanë qënë edhe drejtues të dogana. Burimet theksojnë se në këtë mbledhje Braçe ka pasur një debat dhe përplasje të fortë me Drejtorin e Hetimit, Ervin Brahaj, gjë që ka sjellë edhe largimin e tij nga detyra.

Ndoshta është rastësi, që shoqëria e cila ka kërkuar zhdoganimin e plehrave kimike kineze dhe po ashtu edhe Erion Braçe janë nga Berati.

Por, fakti është se Braçe ka kërkuar dorëheqjen e drejtorit të Hetimit, që zbuloi skandalin.

Nga ana tjetër, një ditë më parë, CNA.al raportoi se në lidhje me skandalin në fjalë një grup inspektorësh të Kontrolli të Lartë të Shtetit, kanë filluar kontrollin në dogana.

Por, edhe pse provat janë të qarta, SPAK rri e shikon./CNA.al

Skandali me pesticidet kineze/ Provat, këmbanë alarmi për SPAK

Pesticide kineze për shqiptarët/ KLSH fillon kontrollin tek doganat

Skandali-Pesticide kineze për shqiptarët/ CNA.al sjell të tjera dokumente

Dokumentet ekskluzive-Thellohet skandali me plehrat kimike kineze në Shqipëri/ Zbulohen të tjera detaje

Ekskluzive-Skandali, plehra kimike kineze për shqiptarët

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Shkodra në krah të ish-kryeministrit/ 70% e delegatëve firmosin për 11 Dhjetorin

Publikuar

-

Nga

Ndërsa vetëm pak ditë na ndajnë nga Kuvendi I 11 Dhjetorit, edhe sot ka vijuar prezantimi I emrave të delegatëve që kanë firmosur.

Kështu, sot ishin degët e PD-së së Shkodrës, së Pukës, së Malësisë së Madhe dhe të Vaut të Dejës që janë duke lexuar emrat e delegatëve të tyre një për për një përpara selisë së PD-së.

LEXO EDHE:  Nga Lorenc Vangjeli/ Mjekut Edvin Prifti po i hedhin gurë dhe hunj, ai është aset publik

LEXO EDHE:  Nga mbrojtja e trafikantit te fotoja me dhunuesin e avokatit/ Kush është prokurori që akuzohet për lidhje me bandatPërfaqësuesja e Shkodrës njoftoi se formularin e kanë firmosur 70% e delegatëve të Shkodrës për të thirrur Kuvendin më 11 Dhjetor dhe duhet theksuar se dhënia e firmave vazhdon, pasi një pjesë delegatësh janë jashtë shtetit.

Paraditen e sotme ka qënë dega e PD-së së Fierit që i ka shpallur publikisht emrat e delegatëve të saj për në 11 Dhjetor.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ish-presidenti tregon kush e pengon rrugën e fitores së PD/ Po përjetësojnë pushtetin e Ramës

Publikuar

-

Nga

Ish-presidenti Bujar Nishani shkruan se lidershipi dhe drejtimi I PD është marrë peng nga kryeministri Edi Rama.

Në një postim në rrjetet sociale, Nishani thekson se pengmarrja nga Rama, është ajo që pengon PD, në rrugën drejt fitores.

Sipas Nishanit, kjo situatë e përjetëson të majtën dhe Edi Ramën në pushtetin më të korruptuar e të inkriminuar të 30 viteve të fundit dhe projekton qartë demokratët në opozitë edhe për 30 vitet e ardhshme.LEXO EDHE:  Skandali në Fiks Fare/ Punëtori vdes në punë, Prokuroria zvarrit hetimet

Demokratët nuk vijnë dot në pushtet kurrë, përsa kohë lidershipi dhe drejtimi i partisë së tyre është marrë peng e kontrollohet nga mazhoranca dhe Edi Rama.

Kjo situatë e përjetëson të majtën dhe Edi Ramën në pushtetin më të korruptuar e të inkriminuar të 30 viteve të fundit dhe projekton qartë demokratët në opozitë edhe për 30 vitet e ardhëshme.

Ndryshimi i Partisë Demokratike, rithemelimi i saj, reformimi e modernizimi janë emergjencë kombëtare dhe përgjegjësi morale e politike e demokratëve.”-shkruan Nishani.

LEXO TE PLOTE

Politikë

LSI nuk heq dorë nga “30 qershori”/ Akuza të forta Gjykatës Kushtetuese

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili ka komentuar vendimin e Gjykatës Kushtetuese, në lidhje me zgjedhjet vendore të 30 qershorit 2019.

Në një postim në rrjetet sociale, Vasili shkruan se kjo Gjykatë, thjeshtë zbardhi kërkesën e Qeverisë.

Vasili e cilëson si skandal, faktin që sipas tij Gjykata Kushtetuese bllokoi pyetjen e Shoqatës së Bashkive për Komisionin e Venecias.

Pas Vendimit të Gjykatës Kushtetuese për votimet moniste të 30 qershorit, ku kjo Gjykatë thjesht zbardhi Kërkesën e Qeverisë, një tjetër fakt tepër i rëndë kompromenton akoma më shumë këtë Vendim dhe pikërisht bllokimin nga Gjykata Kushtetuese të pyetjes, që Shoqata e Bashkive kërkoi që t’i bëhej Komisionit të Venecias.

Sipas Vasilit, pyetja ishte “A është Dekreti i Presidentit për caktimin e datës së zgjedhjeve dhe ai për anulimin e saj, një akt me karakter të përgjithshëm ose akt normativ kushtetues apo është një akt administrativ nënligjor individual dhe në cdo rast, a mund të refuzohej zbatimi i tyre nga KQZ sikurse ka ndodhur, apo duhej që këto dekrete t’ju nënshtroheshin vlerësimit mbi kushtetushmërinë vetëm nga Gjykata Kushtetuese mbi bazën e kërkimeve të subjekteve që kishin pretendime në përputhje me kriteret kushtetuese për vënien në lëvizje të kësaj gjykate”?”.

LEXO EDHE:  Skandali në Fiks Fare/ Punëtori vdes në punë, Prokuroria zvarrit hetimet

LEXO EDHE:  Video-Deputeti i PD gati të godasë Braçen/ Ja si nisi sherriPor, kjo pyetje sipas tij, u bllokua nga Kushtetuesja.

Vasili akuzon Gjykatën Kushtetuese, se i” dergoi Komisionit te Venecias vetem tre pyetjet e saj dhe qe i benin fresk 30 qershorit dhe bllokoi Pyetjen shume thelbesore te Shoqates se Kryetareve te Bashkive.”

Më tej, ai shkruan se “Bllokimi i pyetjes se Shoqates se Bashkive, qe ishte edhe kerkuesja e vetme, tregon qarte se gjithshka ishte nje farse e miremenduar.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE