LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Paralajmërimi i studiuesve/ 4 kafe në ditë katërfishojnë rrezikun për tu prekur nga kjo sëmundje

8 Qershor 2021, 11:16, Lifestyle CNA
Paralajmërimi i studiuesve/ 4 kafe në ditë

Katër kafe në ditë mund të katërfishojnë rrezikun e shfaqjes së glaukomës, kërcënuese për shikimin midis atyre me prirje gjenetike drejt presionit më të lartë të syve. Studiuesit të udhëhequr nga Spitali Mount Sinai në Neë York studiuan të dhëna dietike, shëndetësore dhe gjenetike për më shumë se 120,000 të rritur të moshës 39-73 vjeç.

Gjetjet, sugjerojnë që individët me një histori të fortë familjare të glaukomës do të ishte më e mira për të shkurtuar marrjen e tyre të përditshme të kafeinës. Glaukoma është një grup sëmundjesh të syrit në të cilin nervi optik ose retina dëmtohet, zakonisht si rezultat i një grumbullimi të presionit ‘intraokular’ brenda syrit.

Në Mbretërinë e Bashkuar, glaukoma vlerësohet se përbën 10 përqind të të gjitha regjistrimeve të verbërisë, sipas Institutit Kombëtar për Përsosmëri të Kujdesit Shëndetësor. Të dhënat për studimin u mblodhën nga UK Biobank, një bazë e të dhënave në shkallë të gjerë që përmban informacione të hollësishme gjenetike dhe shëndetësore për gjysmë milioni pjesëmarrës.

Secili pjesëmarrës u anketua në mënyrë të përsëritur në lidhje me dietën e tij – me një fokus në sa pije kafeinike ata pinë dhe sa ushqim me kafeinë konsumuan çdo ditë.

Atyre gjithashtu iu bënë pyetje në lidhje me shikimin e tyre – përfshirë nëse kishin glaukomë ose nëse kishin një histori familjare të gjendjes – dhe, tre vjet pas studimit, secili subjekt kishte një ekzaminim të syrit duke përfshirë kontrolle të presionit intraokular.

Ekipi së pari kërkoi marrëdhënie midis marrjes së kafeinës, presionit intraokular dhe glaukomës së vetë-raportuar, para se të vlerësonte nëse të dhënat gjenetike i ndryshuan këto marrëdhënie. Studiuesit zbuluan se, në përgjithësi, një marrje e lartë e kafeinës nuk shoqërohej me një rrezik në rritje të presionit intraokular.

Përjashtim ishin ata me predispozicionin më të fortë gjenetik ndaj IOP të ngritur – domethënë ata në përqindjen e 75-të. Për këta subjekte, konsumi më i madh i kafeinës u shoqërua me një presion më të lartë intraokular dhe prevalencë të glaukomës.

Në mënyrë të veçantë, ata që konsumuan më shumë kafeinë çdo ditë – më shumë se 480 miligramë, që është afërsisht katër filxhanë kafe – kishin presione intraokulare që ishin 0.35 mmHg më të larta se moshatarët e tyre.

Dhe ata me nivelin më të lartë të rrezikut gjenetik që konsumuan më shumë se 321 mg kafeinë (rreth tre filxhanë kafe) çdo ditë kishin një normë të glaukomës 3.9 herë më të lartë sesa kolegët e tyre që kishin kafeinë minimale ose ishin në rrezik më të ulët gjenetik./ CNA.al

Lajmet e fundit nga