Kur pritet t’i rikthehemi normalitetit?/ Brataj optimist: Vera do të vijë shumë e lehtësuar

30 Mars 2021, 21:06, Lifestyle CNA
Kur pritet t’i rikthehemi normalitetit?/ Brataj optimist: Vera do të

Zv. ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli dhe drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj janë të ftuar mbrëmjen e sotme në ?Real Story?, ku po diskutohet për situatën e pandemisë.

Të pyetur se kur vendi mund t?i rikthehet normaliteti, Rakacolli tha se parashikime të tilla nuk mund të bëhen, pasi edhe mund të gabohet.

?E rëndësishme është që edhe pse procesi i vaksinimit masiv ka nisur në vend, duhen të respektohen masat e vendosura nga autoritetet, si mbajtja e maskave, e higjienës, por edhe respektimi i distancimit fizik e social.

Premisat janë shumë të mira, sidomos me vaksinimin masiv që po bëhet. Nëse do të vazhdojmë kështu, drita që është ndezur afrohen shumë. Me 500 mijë shqiptar që priten të jenë vaksinuar brenda majit, ato nuk duhen parë si persona që jo vetëm nuk infektohen, por si persona që ndërpresin infeksionin?, tha Rakacolli.

Ndërsa Brataj, tha se me vaksinimet e bëra, ekziston optimizmi që vera të vijë e lehtësuar.

?Unë jam optimist, sa i përket procesit të vaksinimit në Shqipëri, për arsye se ne thamë që do bëjmë 12-15 mijë vaksinime, por vajtën 20 mijë. Kështu që plani ynë mund të mbyllet shumë më përpara, duke ditur që 1 milionë do të vijnë nga Kina, dhe shumë të tjera nga kompanitë e tjera, që shkojnë te 3 milionë. Jam shumë optimist se vera do të vijë shumë e lehtësuar?, tha Brataj./CNA.al

Lajmet e fundit nga