LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

India imponon rregulla të reja për Facebook, Twitter dhe Youtube

28 Shkurt 2021, 15:03, Tech CNA
India imponon rregulla të reja për Facebook, Twitter dhe Youtube

India lëshoi ??rregulla të rrepta të reja për Facebook ( FB ) , Twitter ( TWTR ) dhe platforma të tjera të mediave sociale disa javë pasi qeveria e vendit u përpoq të bënte presion në Twitter për të hequr llogaritë që i konsideronte të ndezshme.

Rregullat kërkojnë që çdo kompani e mediave sociale të krijojë tre role në Indi: një “oficer pajtueshmërie” i cili do të sigurojë që ata të ndjekin ligjet lokale; një “oficer ankesash” i cili do të adresojë ankesat nga përdoruesit indianë për platformat e tyre; dhe një “person kontakti” në dispozicion të zbatimit të ligjit indian 24/7. Kompanitë gjithashtu do të duhet të publikojnë një raport pajtueshmërie çdo muaj duke detajuar sa ankesa kanë marrë dhe çfarë veprimi kanë ndërmarrë.

Platformave të mediave sociale do t’u kërkohet gjithashtu të heqin disa lloje të përmbajtjes, duke përfshirë postimet që shfaqin “lakuriqësi të plotë ose të pjesshme”, një “akt seksual” ose “mashtrim duke përfshirë imazhe të formësuara”.

Rrjeteve të mëdha shoqërore, të cilat India do të përcaktojë së shpejti bazuar në numrin e përdoruesve, do t’u jepen tre muaj kohë për të respektuar ndryshimet e politikës, ndërsa ato më të vogla pritet të përputhen menjëherë, tha qeveria.

Rregullat e reja vijnë pas një mosmarrëveshje të tensionuar midis Twitter dhe qeverisë indiane. Twitter rivendosi disa llogari që qeveria e kishte urdhëruar të hiqte për përdorimin e atyre që i quajti hashtags “ndezës dhe të pabazë” në lidhje me fermerët që protestonin kundër reformave të reja bujqësore. Platforma në fund mori qindra llogari dhe pjesërisht kufizoi të tjerët, por tërhoqi një vijë duke refuzuar të bllokonte llogaritë e gazetarëve, aktivistëve dhe politikanëve.

Në të njëjtën kohë, rregullat sinjalizojnë gatishmëri më të madhe nga vendet në botë për të frenuar firmat e mëdha të teknologjisë si Google, Facebook dhe Twitter që qeveritë kanë frikë se janë bërë shumë të fuqishme me pak përgjegjësi. Facebook tha se do të “studionte me kujdes” rregullat e reja. “Ne kemi qenë gjithmonë të qartë si një kompani që mirëpresim rregulloret që vendosin udhëzime për adresimin e sfidave më të vështira të sotme në internet,” i tha një zëdhënës i kompanisë CNN Business.

Disa dispozita të tjera në rregullat e Indisë mund të përfundojnë të jenë pak më të diskutueshme, veçanërisht një kërkesë për të gjetur “krijuesin e parë” të mesazheve ose postimeve problematike që bëhen virale. WhatsApp, aplikacioni i mesazheve celularë në pronësi të Facebook që është jashtëzakonisht i popullarizuar në Indi, është larguar kundër këtyre kërkesave në të kaluarën, duke thënë se do të kërkonte thyerjen e enkriptimit nga fundi në fund të aplikacionit.

Prasad gjithashtu thirri ndryshimin midis mënyrës se si platformat e mediave sociale reaguan ndaj ngjarjeve në Shtetet e Bashkuara dhe Indi, duke i krahasuar trazirat e Capitol Hill më 6 janar me përplasjet e dhunshme midis policisë indiane dhe protestuesve në Fort të Kuq të Delhiut të Ri disa javë më vonë. (Qeveria indiane më parë kritikoi Twitter për ndërmarrjen e masave të menjëhershme kundër disa llogarive pas trazirave në Capitol Hill ndërsa e bëri këtë “pa dashur, me inat dhe me shumë vonesë” në Indi.)

Shkallëzimi në Indi krijon një sfidë të veçantë për Silicon Valley pasi vendi i Azisë Jugore përfaqëson një nga tregjet e tij më të mëdha . India ka më shumë përdorues të internetit se çdo vend tjetër përveç Kinës, por qeveria e saj ka treguar një tendencë në rritje për të rregulluar dhe kufizuar (ose edhe ndaluar plotësisht ) kompanitë e huaja të teknologjisë në vitet e fundit./ CNA.al

Lajmet e fundit nga