Connect with Us

Thellohet skandali me inceneratorin e Fierit/ Faktet, “këmbanë alarmi” për SPAK

Politikë

Thellohet skandali me inceneratorin e Fierit/ Faktet, “këmbanë alarmi” për SPAK

Publikuar

-

Thellohet skandali me inceneratorin e Fierit/ Faktet, “këmbanë alarmi” për SPAK

Prej rreth gjashtë muajsh CNA.al ka publikuar me detaje një dosje të plotë investigative, në lidhje me koncesionin e inceneratorëve në Shqipëri.

Akuza të pafundme janë hedhur në lidhje me një grup biznesmenësh dhe qeverinë shqiptare për përpunimin e mbetjeve, e cila fillon në Elbasan, shkon në Fier dhe përfundon në Tiranë.

Disa qindra milion euro, ku ndërlidhen të njëjtët emra, të njëjtët personazhe, por me emra kompanish të ndryshme, të cilat fillojnë në Tiranë, përfundojnë në Maltë dhe në Hollandë. Personazhe me emra të ndryshuar, dhe me të kaluar të dyshimtë. Të akuzuar si pjesë e grupeve kriminale, por në kompanitë e lidhura me njëra-tjetrën, nuk mungojnë edhe ish-menaxher lokalesh, juristë, persona pa asnjë aktivitet biznesi që në një moment të caktuar shpërthejnë dhe marrin koncesione qindra million euro, përfshirë televizione, politikanë, biznesmenë.

Opozita, prej gati 10 ditësh ka përvetësuar kauzën mediatike të denoncimit të PPP-së, koncesionit të inceneratorëve.

Një aferë e quajtur nga mediat, por edhe opozita, e cila ka filluar ta denoncojë para gati pesë vitesh, që prej ndërtimit të të ashtuquajturit incinerator në Elbasan.

Ndërsa në Tiranë dhe në Fier, ende nuk ka një incinerator.

Por, ndërsa dosjet e inceneratorëve janë dorëzuar në SPAK, vijonë ta dalin në dritë të tjera detaje dhe fakte që thellojnë edhe më tej skandalin.

Drejtuesi i Departamentit për Mjedisin në PD, Jamarbër Malltezi ka zbuluar të tjera fakte në lidhje me inceneratorin e Fierit.

LEXO EDHE:  KLP shpall dy vende vakante për prokuror në SPAK

Në një postim në rrjetet sociale, Mallttezi shkruan se “mjafton që SPAK të shohë Lejen Mjedisore dhënë brenda pesë ditësh për inceneratorin e Fierit. Tre herë ka ndryshuar vendi, ndërsa leja mjedisore mbeti e njëjtë.”

Habitatet kanë karakteristika të ndryshme ndaj duhen studiuar nq detaje. Por mesa duket vjedhja ju bllokoi sytë dhe arsyen!

Për Inceneratorin e Fierit, është bërë një studim pacavure që nuk ka as detajet e karakteristikat teknike të emëtimeve në atmosferë dhe fjalë të përgjjthshme për habitatin.

Ka marrë leje mjedisore brenda 5 ditësh, ndërsa ligji detyron procedura disa mujore përfshi detajet e karakteristikave, modelim të emetimeve të gazrave sipas karakteristikave dhe trendafilit te erërave, dëgjesa publike, reflektime etj.

Sipas Malltezit, këtu ka marrë në shkelje të ligjit brenda 5 ditësh lejen mjedisore dhe pastaj të njëjtën leje mjedisore kanë përdorur si për vendodhjen e parë të propozuar në Portez, si për të dytën të propozuar në Mbrostar edhe për të tretën në Verri.

Por, mesa duket shkeljet ligjore kaq brutale janë bërë me urdher nga Rama-Koka pasi paskan pasur “presion” ose “hall” shumë të madh./ CNA.al

“Mori 750 milionë lekë, pa pasur asnjë punonjës”/ Thellohet skandali i inceneratorit të Fierit, gazetarja zbardh detajet

Dokumentet ekskluzive-Skandali me inceneratorin e Fierit/ Si u zhvatën dhjetëra milion euro nga taksat e shqiptarëve

Skandali me Inceneratorin e Fierit/ Skema mafioze, 23 milionë euro për vetëm një gërmadhe

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Sezoni turistik/ Klosi: Nuk është ende e qartë se çfarë do të ndodhë në plazhe

Publikuar

-

Nga

Ministri i Turizmit, Blendi Klosi tha për gazetaren Ilva Tare se me gjithë uljen e numrit të rasteve me COVID në vendin tonë, ende nuk është përcaktuar çfarë do të ndodhë në plazhe këtë sezon turistik.

Klosi theksoi se përtej problematikave të përvitshme, mbi të gjitha prevalon pandemia, e cila siç tha do ta bëjë sërish të vështirë një turizëm të organizuar evropian.

Duket e vështirë për një turizëm të organizuar evropian, pasi vendet e Evropës nuk kanë krijuar ende politikat e tyre lidhur me raportet me vendet jashtë BE. Do të ketë turizëm të organizuar, por duhet të përgatitemi për problematikat tona. Është e vështirë të themi kur do të nisë zyrtarisht sezoni pasi jemi ende me kufizime oraresh. Nuk është e definuar ende çfarë do të ndodhë në plazhe këtë vit”, tha ministri.

LEXO EDHE:  Ngrihet SPAK/ Zyrtarëve të korruptuar “i shtrëngohet laku”

LEXO EDHE:  KLP shpall dy vende vakante për prokuror në SPAK

Ndër të tjera shtoi se ulja e rasteve të infeksionit dhe vaksinimi mund të ndihmojnë të kemi një turizëm si të gjithë shpresojnë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Raporti i Shqipërisë me shtetet fqinje/ Bregu: Duhet mbajtja fort e nacionalizmin politik

Publikuar

-

Nga

Raporti i Shqipërisë me shtetet fqinje/ Bregu: Duhet mbajtja fort e nacionalizmin politik

Sekretarja e përgjithshme e Bashkëpunimit Rajonal Majlinda Bregu ka folur për fqinjësinë dhe roli që ka Shqipëria me vendet e tjera.

Në një intervistë për “Refleksion” Bregu ndau eksperiencën e saj, duke thënë se ndan punën e saj me 3000 burra dhe gra nga vendet e ndryshme, duke e vënë theksin tek lidhja që kanë shtetet fqinje me njëra tjetrën.

Sipas saj, fqinjësia mbahet më e fortë vetëm përmes nacionalizmin politik.

Nuk rreshtem kurrë së foluri për pjesën e fqinjësisë. Ky është viti i tretë që punoj me gra dhe burra që vijnë nga 3000 vende. Fqinjët lidhen nga historia, kultura, tradita, zakonet e ngjashme. Fqinji është ai që duhet të të përgjigjet, sepse vëllai dhe motra janë larg.

Ne nuk jemi i vetmi rajon i cili ka pasur probleme me luftën, ka patur fqinj që ka vrarë fqinjin, po ka pasur edhe nga ata që i kanë shpëtuar. Ajo që rrezikon për mua fqinjësinë është mbajtja fort e nacionalizmin politik. Kjo është më e rrezikshme se populizmi. Unë punoj me zona dhe zotërinj të kombësive të ndyshme dhe e them me sinqeritet që kurrë nuk e kam ndjerë veten kaq mirë.

Ne jemi ende në një pandemi që rajoinin tonë e vendosi në vështirësi dyfishe. Alarmi ishte i madh dhe unë e them kudo, në kulm të pandemisë ne arritëm të ndalonim këmbimin e mallrave dhe ilacceve në kufirin tonë”, tha Bregu./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Çfarë e bën një lider të mirë?/ Majlinda Bregu: Sakrifica dhe përgjegjësia janë dy elementet kryesore

Publikuar

-

Nga

Për sekretaren e përgjithshme të Bashkëpunimit Rajonal Majlinda Bregu koncepti i liderit është i gjerë dhe shumë dimensional.

Në një intervistë për “Refleksion” në ABC News ajo është shprehur se lideri i mirë duhet të pranojë veten dhe të ketë një plan dhe strategji.

Në fakt më bën përshtypje përzgjedhja që keni bërë e të gjithë figurave politike, kur domosdoshmërit secili prej tyre meriton të quhet lider në ecurinë e historisë së njerëzimit. Pra ka diktatorë, ka fashistë, ka lider demokratë, ka autoritarë, por të gjithë kanë shpresuar, kanë ëndërruar apo në një moment të caktuar të historisë kanë besuar se po udhëhiqnin bazuar në ideologji që ishin shkatërruese për botën dhe njerëzimin apo qoftë në momente që kanë qenë interesante, psh nujë moment që më kujtohet është Bushi kur pranoi humbjen dhe vulosi rezultatin e zgjedhjeve në Amerikë, duke uruar fituesin.

Megjithatë, çfarë e bën një njeri një lider të mirë? E bën sakrifica dhe përgjegjësia, sepse lidershipi dhe lideri është pak a shumë si prindi, ti duhet të mendosh që në sukses je gjithmonë i fundit dhe suksesi është i grupit, ndërsa në humbje përgjegjësia është e jotja. A ka dhe a duhet të mbajë përgjegjësi një lider apo një drejtues, edhe në rastin kur nuk ka arsye, pra nuk ka bërë ndonjë faj. Kjo është ajo çka e dallon liderin nga një shef apoi nga një njeri që komandon një skuadër”, shtoi Ish ministrja e Integrimit.

Sipas saj, në ditët e sotme lidershipi nuk mund të jetë pronar dhe tenton të ngatërrohet me onershipin.

LEXO EDHE:  Krimet zgjedhore të 25 Prillit/ 6 raste nën hetim nga SPAK

LEXO EDHE:  Prokurori i Llallës në SPAK/ Si u pasurua Klodjan Braho në 9 vite?

Më vjen keq që sot në përgjithësi lidershipi tenton të ngatërrohet me onershipin. Lideri nuk mund të jetë pronar. Lideri është pronar ose udhëheqës nëse ka një biznes të vetin dhe këtu është një histori tjetër sepse ti pret që grupi dheskuadra të punojnë për ty. Lideri ka një vizion, ka ndjenjën e përgjegjësisë, duhet të jetë një njeri që sakrifikon, të ketë një dashuri pa kushte dhe të mendojë për të mirën e përgjithshme dhe të mendojë për misionin që ka marrë përsipër të kryejë.

Lideri duhet të jetë kofident, sepse është e pamundur që të jesh një njeri që nuk ke besim te vetja, nuk e njeh veten, nuk reflekton dhe të jesh një lider i mirë. Jo të gjithëve që u jepet një shanc për të drejtuar apo ju dhurohet një mundësi për të drejtuar ose ata që luftojnë për të marrë një pozicion lideri përfundojnë në fund të epokës së tyre si lidership. Lideri i mirë duhet të ketë një funksion si njerëzit e zakonshëm: Të ketë mundësi të njohë veten, të njoh që demokracia ka rregulla dhe të ketë një plan, vizion dhe strategji”, u shpreh Bregu./CNA.al

LEXO TE PLOTE