LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Katër prokurorë të SPAK, kallëzohen penalisht/ Akuza se kanë shpërdoruar detyrën dhe falsifikuar dokumenta

27 Tetor 2020, 10:54, Politikë CNA

Shtatë oficerë të cilët janë skualifikuar nga gara për të qenë pjesë e Byrosë Kombëtare të Hetimit kanë kallëzuar penalisht Komisionin e Vlerësimit.

Treshja e komisionit Dritan Prençi, Enkelejda Millonai, Vladimir Mara, kryeprokurori i SPAK, Arben Kraja si dhe drejtuesja e BKH, Aida Hajnaj janë kallëzuar për shpërdorim detyre dhe falsifikim dokumentesh. Sipas tyre procesi është manipuluar dhe kërkojnë nga vënien e tyre para përgjegjësisë. ?Kërkojmë vënien para përgjegjësisë të këtyre personave sa më shpejt?, shprehen ata.

Padia e kandidatëve për oficerë të BKH është depozituar në Prokurorinë e Tiranës.

Ndërkohë, një ditë më parë kanë qenë kandidatët e skualifikuar në testin fizik ata që i janë drejtuar Gjykatës Administrative për të ankimuar rezultatet e raundit të dytë të vlerësimit.

Në paditë e përpiluara prej tyre kandidatët shprehen se në testin fizik nuk ka pasur përcaktim të kritereve dhe pikëve siç ishin përcaktuar në fazën e parë, atë të testit logjik.

Gara për oficerë në Byronë Kombëtare të Hetimit është tashmë në fazën e fundit, atë të esesë. Pak ditë më parë aplikantët iu nënshtruan testit fizik, ku vetëm 103 prej tyre kaluan me sukses këtë fazë.

Kandidatët e skualifikuar pretendojnë se në këtë fazë të garës nuk pati transparencë dhe as kritere të përcaktuara lidhur me pragun e pikëve në disiplinat e testit fizik. Për këtë nuk kanë munguar komentet negative ne drejtim të ambasadës amerikane që mbështet krijimin e BKH-së, ndërsa mësohet se disa prej kandidatëve që kanë pretendime, do t’i drejtohen instancave me një kallëzim penal për manipulim të rezultateve.

Lajmet e fundit nga