LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kodi Zgjedhor në Venecia/ Varhelyi reagon sërish: Kuvendi të presë opinonin para se ta rivotojë

27 Tetor 2020, 10:46, Politikë CNA

Komisioneri i BE për Zgjerimin, Oliver Varhelyi i është përgjigjur kryeministrit Edi Rama, duke shprehur kënaqësinë që ai e mirëpret një opinion të Komisionit të Venecias për ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

Varhelyi i rikujton Ramës se do të ishte e matur të presë opinionin nga Komisioni përpara rivotimit në Parlament.

?Kodi zgjedhor i Shqipërisë: I kënaqur që Kryeministri mirëpret mendimin e Komisionit të Venecias për korrikun e ndryshimeve kushtetuese. Prandaj do të ishte e matur të presim që të dorëzohet para rivotimit në Parlament. Pres zgjedhje të lira dhe të ndershme në prill 2021?, shkruan Komisioneri për Zgjerimin Oliver Varhelyi.

Lajmet e fundit nga