LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dy përgjigjet për lëvizjen e Topallit/ Si e ndihmon të djathten dhe dëmton Ramën

27 Tetor 2020, 08:22, Politikë CNA

Çdo kush që del me një lëvizje të re politike, e djathtë, tashmë është në ?grykën e topit?, të Republikës së re, e cila opozitën e quan monopol të saj.

Kryetari i Republikës së re, përdor mediat e tij, për të hedhur sulme dhe akuza të pafundme ndaj kujtdo që mendon ndryshe nga ai.

E njëjta ndodhi histori edhe tre ditë më parë, ndërsa u njoftua se ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli, do të dilte me një lëvizje të re politike.Opozita në zgjedhje me dy koalicione

U arrit deri aty sa Jozefina Topalli, të quhej ?vrasëse me pagesë?. Akuza se i shërben Ramës, apo përçan të djathtën, e të tjera si këto. Për më tepër në mënyrë të turpshme përdoret Rilindja Demokratike, për të sulmuar Zonjën Topalli.

Në fakt Republika e re, duhet ta kuptojë se e djathta nuk është monopol i kësaj opozite të drejtuar nga Lulzim Basha që ska asnjë lidhje jo vetëm familjare, jo vetëm historike, por as në thelbin e qëndrimeve të tij. Shpesh iken më majtas se vetë Rama

Basha nuk mund ta quajë të djathtë opozitën e tij, e cila është skuq nga LSI, e majta ekstreme e Ilir Metës, që është simboli i trashëgimisë se enverizmit.

Pa folur për Agron Duken, Vangjel Dulen, Nard Ndoken, etj partitë apo aleatët e djeshëm të Ramës.

PD është djathtas vetëm në xhepin e Lulit dhe të familjes së tij, pasi është i vetmi lider opozite në botë që shton pasurinë kur lufton qeverinë.

Sa djathtas eshte Jozefina s?ka nevojë për asnjë fjalë.

Pjesë e hallit dhe pyetjes se dëmtohet kjo pseudo e djathtë që quan veten dhe opozitë e bashkuar.

Kërkon të ketë dhe monopolin e së djathtes dhe opozitës së bashkuar me një tufë partiçkash që Rama i la jashtë se  vidhnin më shumë dhe po dilnin jashtë kontrollit.

Pra, kush do e kupton dhe e ka lexuar me kohë në çdo pseudobashkim dhe akt politik të Lulit sesa djathtas është.

Sa për faktin se partia e Jozefinës çon ujë tek Edi Rama kjo nuk do shumë lodhje të zbërthehet.

Jozefina ka qënë gjithmonë përballë Rames, kur Luli e hiqte nga politika, duke ngrënë pica me të gjatin me orë të tëra.

Dhe dekriminalizimin ajo e ngriti si kauzë dhe Luli si dha as mandat dëputeti, por e hodhi në ?gojën e krimit? e sot e shpall armike.

Jo se urren Jozefinën, por se nuk e pranon dot që dikush ti shajë e sulmojë Ramën.

Mjafton ajo gjoja që bën ai të tjerët nuk munden sepse mund ti rrëzojnë Edin, që po e pret me krahë hapur për bashkëqeverisje.

E në rast se ka njeri që i ka zgjatur ditet Ramës ai është Lulzim Basha.

Ndaj kot lodhen filozofet e Lulit duke thënë kemi këto dy pyetje ekraneve apo nëpër portale.

Së pari, Luli nuk është e djathta, se ka këtë monopol.

Së dyti përçarjen e ka ndërtuar vetë Luli në funksion të qëndrimit të Ramës në pushtet ku projekti 2017 ngelet bashkëqeverisja.

Prandaj Jozefina sjell një forcë politike djathtas sepse kjo e fundit ka humbur adresen mes komunistësh të rinj apo të vjetër dhe siguron vota e mandate që Rama mos jetë më kryeministër, por as Lulzim Basha. Mandate që garantojnë të djathtën në pushtet me largimin e Ramës, por pa Lulin kryeministër.

Sepse halli që kanë disa gjoja analistë që paguhen nga zyra e kunatit është ?Basha kryeminister?, ndaj dhe bërtasin se për këtë punë paguhen.

Por, s?kanë pse bëjnë pyetje të cilat i varrosin publikisht me qëndrimet që kanë.

Tani Jozefina ka rrugën e saj politike dhe s?ka pse pyet as Lulin e as Kunatin apo vjehrrin dhe gruan që vendosen në 2017 dhe do vendosin edhe sot edhe neser, por kjo do dhe pak kohë.

Një projekt politik i ri po lind që është jashtë kontureve të Rama-Bashës dhe Ilir Metës. Se këta të tre një hall kanë, mos dalin forca të reja dhe i çmontojnë.

Ndaj dhe duhet partia e Topallit për të çuar në kosh këtë estabilishment që mendon se ka monopol politikën, fjalën, ajrin dhe frymën e çdo kujt.

Por kjo kohë është shembur me tërheqjen zvarrë të monumentit të atij që i ngjal Lulzimi./ CNA.al

Lajmet e fundit nga