LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndarja e sektorëve mes opozitës së bashkuar/ Kryemadhi me synime të qarta, tregon ministritë që ua ka vënë syrin

27 Tetor 2020, 09:42, Politikë CNA

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka dalë në një konferencë në media për të komentuar zhvillimet më të fundit politike në vend.

E pyetur për përfaqësimin e LSI në zgjedhje dhe për mënyrën e ndarjes së sektorëve me partnerët e opozitës së bashkuar, Kryemadhi deklaroi se LSI ka në fokusin e saj rininë e vendit dhe arsimin. Sipas Kryemadhit pikë e panegociueshme e LSI është integrimi europian.

?Përsa i përket angazhimit të LSI jemi të fokusuar rinia dhe arsimi. LSI është parti e të rinjve. 80% e elektoratit janë nga mosha 18 deri në 35. Votuesit e LSI vijnë gjithnjë duke u shtuar. Ndarja se qeverisë gjëja e fundit që unë kam në mendje. Shumë e rëndësishme është që të shkëputemi nga aksidenti Rama që i ka kushtuar shumë shqiptarëve. LSI një nga pikat e panegociueshëm që ka edhe me partnerët është çështja e integrimit evropian, përfshirja e Shqipërisë në BE. Dhe më pas vjen ajo që është më e rëndësishme që ne kemi dakordësi për disa pika të tjera qe do i zhvillojmë më vonë me PD.

Dhe ne si LSI kemi zgjedhjen e delegatëve dhe Konventën Kombëtare ku do të kemi pikat kryesore që ne do të angazhohemi. Përpara se këto të bëhen deklarative do të kemi një konsultim më të ngushtë me partnerë tanë. Do të jemi bashkë edhe pas 25 prillit?, tha Kryemadhi.

Lajmet e fundit nga