LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Varhelyi i tërhoqi vëmendjen për ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ Rama zbulon bisedat me të

27 Tetor 2020, 13:01, Politikë CNA

Kryeministri Edi Rama ka folur për reagimin e BE që të mirëpresin opinionin e Komisionit të Venecias në lidhje me ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

Rama zbuloi bisedat që pati me komisionerin për Zgjerim, Oliver Varhelyi teksa theksoi se parlamenti nuk do të vonojë pasi zgjedhjet janë më 25 Prill.

?Unë e kam sqaruar dhe komisionerin në biseda pa dorashka se parlamenti nuk dpo vonojë asnjë sekondë se kemi zgjedhjen më 25 prill dhe nuk ka mundësi të hyjë në spiralen ku do të luajë Ilir Meta. Komisioni i Venecias është i mirëpritur të sjellë kur të pjekë opinionin e vet. Edhe opinion do diskutohet me forcat politike dhe duke pasur parasysh kohën që kemi në dispozicion për cdo cështje. Nuk kemi kohë për të humbur dhe nuk mund të hyjmë në asnjë aventurë të re. kanë filluar të shkruajnë ligjin zgjedhor dhe implementimi do kohën e vet. Mos të harrojmë se po punohet për identifikimin biometrik. Koha është e ngshtë mos ë themi e pamundur. Nuk kemi pse ta refuzojmë, por kur të kalojë procedura, nuk kemi pse ta refuzojmë metën që është lideri absolute i një partie të degraduar?, tha Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga