LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kodi Zgjedhor/ Meta kërkesë Kuvendit: Prisni Komisionin e Venecias para votimit

27 Tetor 2020, 11:27, Politikë CNA

Presidenti Ilir Meta i është drejtuar me një kërkesë Kuvendit, ku kërkon që të presë opinionin e Komisionit të Venecias, përpara së të rivotohet Kodi Zgjedhor.

Meta e ktheu te premten ligjin ne Kuvend, ndërkohë që kryeministri Edi Rama paralajmëroi se Kodi do të miratohet sërish nga maxhoranca pa asnjë ndryshim.

Meta iu drejtua me një kërkesë në 21 tetor Komisionit të Venecias duke kërkuar një opinion në lidhje me ndryshimet e Kodit Zgjedhor të miratuara nga maxhoranca dhe një pjesë e deputetëve të opozitës parlamentare.

Presidenti kërkoi një ?opinon urgjent? mbi procesin e ndryshimit të njëanshëm dhe të përshpejtuar të Kushtetutës dhe Kodit Zgjedhor të Republikës së Shqipërisë duke i drejtuar 8 pyetje Komisionit./ CNA.al

Lajmet e fundit nga