LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rritja e shifrave të të infektuarve dhe të shtruarve/ Bino nuk përjashton rikthimin e masave kufizuese

12 Gusht 2020, 18:39, Lifestyle CNA
Rritja e shifrave të të infektuarve dhe të shtruarve/ Bino nuk

Shefja për sëmundjet infektive në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino, deklaron se këtë javë kanë hasur infektime edhe në qarkun e Kukësit, në Tropojë dhe Has.

Bino kërkoi sërish që qytetarët të respektojnë rregullave anti-Covid, pasi paralajmëroi se rritja e rasteve mund të çojë në rikthim të masave kufizuese.

?Përveç distancimit fizik individual, përdorimit të maskave, natyrisht do të kishin vlerë edhe masa të tjera, por kjo do të vlerësohet hap pas hapi?, u shpreh ajo në Tv Klan, ndërsa foli edhe për gjendjen e spitaleve Covid, ku po trajtohen pacientët e infektuar.

?Janë dy spitale që janë pothuajse të mbushura. Jo vetëm shtretërit, por edhe kapacitetet e shërbimit të kujdesit intensiv. Kemi raste të mundshme. Në 20% të rasteve në tampon nuk identikohet dhe mund të kemi të bëjmë me Covid, gjë e cila pasqyrohet në shenja klinike dhed radiologjike?, theksoi ajo./ CNA.al

Lajmet e fundit nga