LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Si ta mbani trupin tuaj të freskët gjatë afsheve të nxehta/ Zbuloni disa mënyra të thjeshta

9 Gusht 2020, 11:02, Lifestyle CNA
Si ta mbani trupin tuaj të freskët gjatë afsheve të nxehta/

Tetë deri në dhjetë gra kanë ndjesinë e afsheve të nxehta gjatë fazës së menopauzës. Ato janë më të zakonshmet në ciklit tuaj të fundit, kur mund të filloni të vini re një ndjesi të papritur të nxehtësisë që pushton pjesën e sipërme të trupit.

Lëkura juaj mund të bëhet e kuqe dhe me njolla, rrahjet e zemrës mund të rriten dhe ju mund të filloni të djersini. Disa prej tyre ndjejnë dhe marramendje dhe ndihen të shqetësuara.

Mendohet se luhatjet hormonale ndikojnë në funksionimin e hipotalamusit, i cili kontrollon temperaturën, kështu që gabimisht i thotë trupit tuaj se është shumë i nxehtë dhe enët e gjakut nën lëkurë papritmas zgjerohen, duke shkaktuar lëshimin e nxehtësisë.

Ndiqni shkaktarët

Çdo gjë që rrit temperaturën e trupit mund të sjellë një ndezje të trupit. Kafeina, alkooli, ushqimet pikante dhe stresi janë fajtorë të tjerë të zakonshëm. Mbani një shënim se kur dhe ku ndodhin ndezjet tuaja , ato që keni ngrënë ose pirë, dhe emocionet që keni ndjerë dhe mund t’ju ndihmojnë të shmangni këto.

Freskimi me ujë

Në ratstet kur dilni nga shtëpia mops harroni të merrni shishen me ujë dhe gjatë kësaj faze mund të spërkatni me uëj kyçet dhe pjesët ku ju ndjeni nxehtësinë.

Përshtateni veshjet tuaja

Në muaj të ngrohtë, zgjidhni pëlhura pambuku ose prej liri, të cilat lejojnë që lëkura juaj të marrë frymë, sesa sintetike (siç janë poliestër, akrilik, najlon), të cilat kanë tendencë të përkeqësojnë djersitjen.

Sigurohuni që rrobat tuaja të mos jenë shumë të ngushta – mendoni pantallonat me këmbë të gjera dhe fustanet floaty. Në muajt më të freskët, zgjidhni dy ose më shumë shtresa të hollë, kështu që ju mund të hiqni me diskrete sendet.

Thuaji jo djersitjeve të natës

Kur keni një djersë gjatë natës, trupi juaj lëshon adrenalinën e hormonit të stresit, i cili ka një efekt stimulues në mendje, duke e bërë më të vështirë kthimin përsëri në gjumë.

Mbani kyçet e duarve për një minutë në ujë.

Mbajtja e kyçeve nën një rubinet uji të ftohtë të rrjedhshëm për një minutë ose dy do t’ju qetësojë shpejt nëse keni nevojë të luftoni një ndezje ndërsa jeni jashtë.

Dieta mesdhetare

Provat sugjerojnë që gratë që hanë një dietë të stilit mesdhetar të pasur me fruta, perime dhe integrale kanë më pak afsh se ato që hanë më pak shëndetshëm.

Relaksimi

Relaksimi i rregullt është tregues se zvogëlon afshin deri në 60%. Kur ndjeni një nxehtësi , merrni frymë thellë dhe qetësohuni. Ka një shans të mirë që do ta ndihmojë atë të kalojë më shpejt.

Përzgedhja e alkoolit

Alkooli mund të shkaktojë afsh të nxehtë sepse rrit rrjedhjen e gjakut, e cila zgjeron enët e gjakut, duke ju lënë më shumë të prirur për mbinxehje.Të shijosh një pije me një vakt, ose një gotë verë pas një dite të gjatë, mund të jetë një nga kënaqësitë e vogla të jetës, kështu që mos u ndje se duhet të abstenosh. Në vend të kësaj, mbani pirjen tuaj jo më shumë se 14 njësi në javë dhe shihni nëse simptomat tuaja përmirësohen./ CNA.al

Lajmet e fundit nga