LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Cirk vdekjeprurës me të sëmurin”/ Bardh Spahia bën denoncimin e rëndë

4 Maj 2020, 18:27, Politikë CNA

Ish deputeti i PD, Bardh Spahia ka publikuar denoncimin e një mjekeje, sipas të cilës një 30 vjeçar ka humbur jetën në spitalin e Sanatoriumit i cili tashmë është zhvendosur në Elbasan.

Spahia thekson se vdekja e të riut i cili i është nënshtruar në operacioni për apendicit në Tiranë, dhe më pas është transportuar sërish në Elbasan, ku ka ndërruar jetë një ditë më vonë nga tromboza erdhi për shkak të kaosit të krijuar nga keqmenaxhimi i situatës me sistemin shëndetësor publik.

?Një djalë i ri 30 vjeçar ndërroi jetë para pak ditësh në spitalin e improvizuar në Elbasan, i cili ka zëvendësuar të pazëvendësueshmin Sanatorium. Jeta e tij shkoi dëm vetem për shkak të kaosit të krijuar nga keqmenaxhimi i situatës me sistemin shëndetësor publik. Sanatoriumi ka dalë jashtë funksionit, duke u izoluar si spital COVID për 5 qytetarë, spitalet e tjera janë ose në çoroditje, ose në mbingarkesë urgjencash.
Denoncimi më poshtë tregon kalvarin 24 orësh Elbasan ? Tiranë- Elbasan të të riut me turbekuloz, që humbi jetën. Është fare e qartë se improvizimi skandaloz me transferimin në Elbasan të pacientëve të Sanatoriumit të Tiranës po kushton jetë!
Ky denoncim tregon sesa na kushton paaftësia e Ministrisë së Shëndetësisë, arroganca për të këmbëngulur në këtë paaftësi. Na tregon sesi cirku i pacientëve sa në Tiranë dhe Elbasan rezulton me pasoja fatale!
Zonja Ministre e Shëndetësisë, heshtja juaj nuk i mbulon dot me harresë këto denoncime! Bëhet fjalë për jetë njerëzish dhe jo për video të marketingut politik, me të cilat mbush i facebook-un tuaj dhe të shefit tuaj.?/CNA.al

Lajmet e fundit nga