LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Është abuzuar së tepërmi”/ Habit Nard Ndoka: Isha i detyruar ta ndjek Ramën në Facebook

4 Maj 2020, 15:50, Politikë CNA

Ish ministri i Shëndetësisë Nard Ndoka vijon kritikat ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me menaxhimin e situatës së pandemisë.

Në një intervistë për ?Shqipëria Live?, Ndoka është shprehur se masat shtrënguese janë shumë agresive.

Madje ai shkon edhe më tej. ku pojon se specialistët e shëndetësisë i kanë thënë se kjo mbyllje është e panevojshme dhe se vendi ynë ka kapacitetet e duhura shëndetësore, për ta përballuar situatën.

Sipas Ndokës, vendimet duhet të merreshin nga Instituti i Shëndetit Publik dhe jo nga Facebook-u i kryeministrit për të cilën Ndoka shprehet se përbën shkelje ligjore, madje dhe policia që i referohet rrjeteve sociale të kryeministrit, janë duke shkelur ligjin, shtoi ai.

?Ekspertët thonë që kjo mbyllje është e panevojshme, sepse ata thonë se COVID-19 nuk është agresiv në Shqipëri. Kemi kapacitetet e duhura spitalore për ta përballuar. Për fatin e keq isha i detyruar ta ndjek në Facebook. Në nivel institucional, ai bën shkelje ligji. Edhe policia bën shkelje duke iu referuar të Facebook-ut të kryeministrit. Distancimi ishte i nevojshëm, mbyllja e disa aktiviteteve të shërbimit ishin të duhurat.

Në vend që të kishim masa shëndetësore inteligjente, ne kishim masa policore. Nuk e di se përse emrat e këtyre personave që kanë marrë vendimin për vendin tonë, nuk dihen. Instituti i Shëndetit Publik është i vetmi që ka një komunitet të tillë. Ai (kryeministri) ka marrë edhe modele shtetesh që nuk kishin asnjë lidhje me realitetin tonë. Është abuzuar së tepërmi. E para ishte shumë e rëndësishme të ishin vendime inteligjente. Unë nuk e kam munduar shëndetin mendor, sepse e di që kjo është një alarm. Unë e di që kryeministri ka frikë për vetën e tij?, tha Ndoka./

Lajmet e fundit nga