LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“PD u kthye në këmbalec të “oligarkëve”/ Kulluri shpërthen ndaj Bashës: Një kopje e zbehtë e Rilindjes

4 Maj 2020, 08:12, Politikë CNA

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Edvin Kulluri ka ?shpërthyer? në akuza ndaj kreu të PD, Lulzim Basha, i cili sipas tij, është një kopje e zbehte e ?Rilindjes?.
Sipas Kullurit, PS dhe PD janë e njëjta gjë dhe të dyja palët janë klientelë e të njëjtëve njerëz si këtu e si jashtë!

?Fatkeqësisht me shtrirjen e liberalizmit në të majtë dhe në të djathtë të politikës shqiptare, dallimet mes paleve thuajse janë shuar! Kjo ka qenë dhe ëndrra e tyre që para vitit 2005! Në atë kohë PS parrullen kryesore kishte ?reformat standarte? të shoqëruara me njëfarë stabiliteti makro-ekonomik të cilat e mbanin ekonominë në një rritje medioker rreth 3-4 %te PBB. Argumenti tjetër ishte se privatizimi i ekonomisë po ecte njësoj si në vitet e para të qeverisjes së PD ?92-97! Ndaj rotacioni ishte i panevojshem! Por rezultoi gabim.
Fushata e 2005 prezantoi PD si nje parti që shkonte përtej këtyre cliche-ve! Kërkesës për rrotacion ju përgjigjem me një program të qarte të uljes së taksave, derregullimit të procedurave burokratike, aksesit të gjere të qytetarëve tek shërbimet dhe një reformë fiskale që mundësoi në vitin 2007 mbledhjen e 1 miliarde USD më shumë në vit në buxhet! Thithja e investimeve te huaja per shkak te reformave u kthye në realite të dukshem c?ka e dyfishoi rritjen e ekonomike. Por pati edhe shumë e shumë reforma të tjera që patën edhe gabime, por që gjithësesi ?shkundën? disa sektorë si ekonomine rurale, shendetësinë, arsimin etj.?, shkruan Kulluri.

Ai thekson se sot jemi me keq se në 2005 dhe se tashmë debat sistemesh qeverisjeje s?ka!

?PS dhe PD janë e njejta gjë. Nëse në atë kohë PD ja doli të conte përpara me kurajo disa reforma liberalizuese në ekonomi dhe institucione, tashmë kjo faze është e mbyllur. Cështja e pronës si shembull dhe shkuarja drejt një ekonomie zhvilluese kombëtare janë prioritete të djathtës konservatore qe është ngritur përballe liberaleve. Por PD nuk ka asnjë lidhje me këto kategori. Duke u kthyer në kembalec të ?oligarkeve? lidershipi i PD nuk është as me shumë e as me pak se një kopje e zbehtë e ?Rilindjes?! Të dyja palet janë klientelë e të njëjteve njerëz si këtu e si jashtë!?, shkruan Kulluri.
Më tej ai shprehet se PD rend mbas aleancave me jashtë me partitë liberale por jo konservatore.

Sipas tij, Rama ështe i njohur për përkatësinë e tij në establishmentin liberal, Basha djathtas po ashtu.

?Edhe tashmë gjatë epidemise, PD ?këshillon? Ramën për rritjen e ?pages se luftes? por nuk kërkon rihapjen e ekonomisë. Nuk e duan punën. Por asnjë vend nuk forcohet përvecse me punë.
Me tej akoma asnjë marrëdhenie me konservatoret në SHBA dhe Evropë. Për më tepër njerëz rreth tij janë rreshtuar me Albin Kurtin per të sabotuar një marrëveshje për njohjen reciproke mes Kosovës dhe Serbise duke demtuar qëllimisht me gënjeshtra imazhin e qeverisë amerikane.
E ndërkohë që BE po ashtu po tronditet për shkak të mosfunksionimit, fjalimi i tij i fundit në PPE ishte mbështetje direkte për rendin liberal!
Ndaj të ardhme e djathta për këto arsye e shumë e shumë të tjëra nuk ka me këtë lidership! Ky ëshëe një lidership i se shkuarës. Ka ngecur peng në konjukturën liberale që po bie në të gjithe perëndimin, e s?ka si të ngrihet në Shqipëri! Zgjedhjet e arshshme duhet të kenë një alternativë të djathtë koherente me të djathtën në botë. Rama dhe Basha ke të qendrojnë bashke në konjukturen e tyre, të djathtët të shkojnë përpara kundër tyre. Rrugë tjeter pervec një të djathte anti-establishment nuk ka. Rruga tjetër ka përzënë shqiptarët nga Shqipëria!?, shkruan Kulluri në një postim në rrjetet sociale./CNA.al

Lajmet e fundit nga