LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“1,500 persona humbasin punën çdo ditë”/ PD: Shteti u jep lugën bosh dhe ekranet plot

4 Maj 2020, 10:47, Politikë CNA

Këshilltari për ekonominë në PD, Dorian Teliti, thotë se qeveria nuk po mbështet qytetarët në këto kohë të vështira, ndërkohë që në 7 vite vetëm ka rritur taksat.

Teliti thekson se çdo ditë humbasin punën 1 500 persona në Shqipëri duke shtuar se Borxhi Publik është rritur me 2.3 miliard euro.

Sipas tij, sot ekonomia, biznesi dhe njerëzit në nevojë e kanë më shumë se jetike ndihmën dhe të ndjejnë që shteti është në krahun e tyre.

?Biznesi dhe ekonomia po falimenton.
Shteti duhet ofrojë mbështetje urgjente pasi cdo dite të paktën 1500 persona humbasin punën e qindra mijëra familje janë në kufijtë e mbijetesës.
Qytetarët kërkojne mbështjetje, përmes parave që po ata mbushin arkën e shtetit përmes taksave që paguajne cdo muaj.
Shqiptarët i kërkojnë qeverisë t?i kthejë detyrimin që ka ndaj tyre në këto kohë të vështira, ku me urdhër të qeverisë ata po humbasin cdo gje.
Shteti vijon e tallet ndërsa ju jep lugen bosh dhe ekranet plot me propagandë ku u thuhet se u është dhënë gjithcka ka shteti dhe se aq kishte.
Kjo përgjigje do pranohej vetëm në një rast, vetem nese do kishim një qeveri që ka punuar në të mirë të vendit dhe nuk ka shkaktuar dëme në kurriz të tij.
Por jo, kjo qeveri nuk mund te jape kete pergjigje.
A e dini sa na kane kushtuar keto 7 vjet keq-qeverisje?
1. Borxhi publik u rrit me 2.3 miliarde euro.
2. U moren nga xhepat e taksapaguesve shqiptare 2.1 miliarde euro me shume vetem si pasoje e rritjes se taksave dhe tatimeve.
3. U firmosen dhe po paguhen ne kurrizin tone 1.9 miliarde euro PPP per nje grusht miqsh.
4. U shperdoruan, u keqadministruan dhe u vodhen 6 miliarde euro sipas KLSH-se.
Dilni tani dhe thuajini shqiptareve skemi leke.
Dilni dhe flisni për lodhjen që po përjetoni.
Dilni dhe me buzeqeshje, shpeshhere ironike, talluni me njerëzit që qajnë e kërkojnë ndihmë.
Sot ekonomia, biznesi dhe njerëzit në nevojë e kanë më shumë se jetike ndihmën dhe të ndjejnë që shteti është në krahun e tyre.
Cdo ditë e humbur janë biznese më shumë drejt falimentit, varfëri që përhapet me shpejtësi, shpresë që shuhet.
Ështe koha për veprim e jo për propagande, ajo nuk ngop stomakun e uritur të shqiptarëve,?-shkruan Teliti në ?Facebook?./CNA.al

Lajmet e fundit nga