LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Duma optimiste për hapjen e negociatave/ Shikoj sinjale pozitive pas tërmetit

14 Dhjetor 2019, 16:57, Politikë CNA
Duma optimiste për hapjen e negociatave/ Shikoj sinjale pozitive pas

Demokratja Grida Duma deklaroi se situatën pas tërmetit, Shqipëria mund ta përballojë vetëm me ndihmën e Bashkimit Europian.

?Unë  kam thënë që e vetmja zgjidhje për këtë situatë është ajo që do vijë nga BE, sado bujarë të jenë shqiptarët xhepat tanë nuk mund ta përballojnë. Kjo është një faturë qindra milionëshe, për të mos thënë miliardëshe?, u shpreh Duma në emisionin ?Kjo Javë?, ndërsa tha se presidenti Emmanuel Macron ka shtuar interesin ndaj Shqipërisë pas tërmetit të 26 nëntorit.

?Ka një interes të shtuar të Macron. Është kryer një presion i madh që Shqipëria të marrë këtë formë asistence. Ndoshta ky moment meriton që Shqipëria të shihet me një sy më të lartë?, theksoi ajo.

Terksas foli për hapjen e negociatave, ish-deputetja deklaroi se pengesa  më e madhe janë azilantët shqiptarë në vendet e BE, ndërsa tha se ka sinjale pozitive për integrimin në BE.

?Macron ka një folozofi të vetën për Europën dhe për fatkeqësinë tonë ne i shkuam përballë. Macron ka një qasje për azilatët dhe ne jemi të dytët. Unë mendoj se këtë faturë në një mënyrë apo tjetrën duhet ta bisedojmë me BE.

Unë shikoj sinjale pozitive për hapjen e negociatave. Unë mendoj se gjithçka që do përfitojë Shqipëria le të gjejmë një të mirë te e keqja, unë besoj se solidariteti i BE do të vijë si pasojë e tërmetit. Unë mendoj se kjo do jetë arsyeja madhore?, u shpreh ajo./ CNA.al

Lajmet e fundit nga