LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Forca e Medias online, që rrënoi figurën e Ramës dhe Veliajt

14 Dhjetor 2019, 10:38, Politikë CNA
Forca e Medias online, që rrënoi figurën e Ramës dhe Veliajt

Kohët e fundit ne qëndër të debateve politike janë edhe propozimet e qeverisë për ligjin e mediave, apo siç njihet ndryshe paketa ?Anti-shpifje?.

Anëtari i Bordit Drejtues të Bindjes Demokratike, Fabian Topollaj, ndërsa është rikthyer pas në kohë, ka ripublikuar një shkrim të tre vitëve më parë, kur vlerësonte forcën e mediave online.

Në një postim në rrjetet sociale, Topollaj shkruan se media online mund te zevendesoje vetem boshllekun qe krijon media e kapur tradicionale dhe jo politiken.

Sipas Topollajt, prova eshte qe edhe ne kulmin e zhvillimit te medias online keto 6 vite, kane arritur te rrenojne ne publik figuren e kryeministrit dhe kryebashkiakut te Tiranes, Edi Rama dhe Erion Veliaj Edi Rama dhe Erion Veliaj jane sot me te forte politikisht se 6 vite me pare.

Pra, Topollaj thekson se edhe pse media online e ka bere punen e saj shume mire perseri keta kane me shume pushtet politik pikerisht sepse Media Online eshte vetem premisa, ndersa rrezimi i Rames dhe Veliajt nga pushteti mund te behet vetem me metoda dhe mjete politike.

?Forca e Medias Online?, ja vlen te lexohet edhe sot.

3 vite me pare kam trajtuar te njejtin argument me editorialin e djeshem te Adi Krastes. Me ndryshimin e vetem se personalisht mendoja dhe mendoj se media online mund te zevendesoje vetem boshllekun qe krijon media e kapur tradicionale dhe jo politiken sic le te kuptohet Krasta.
Prova eshte qe edhe ne kulmin e zhvillimit te medias online keto 6 vite, te cilat kane arritur te rrenojne ne publik figuren e kryeministrit dhe kryebashkiakut te Tiranes, Edi Rama dhe Erion Veliaj jane sot me te forte politikisht se 6 vite me pare. Pra edhe pse media online e ka bere punen e saj shume mire perseri keta kane me shume pushtet politik pikerisht sepse Media Online eshte vetem premisa, ndersa rrezimi i Rames dhe Veliajt nga pushteti mund te behet vetem me metoda dhe mjete politike.
Pra largimi i Krastes nga drejtimi i nje emisioni ne tv nuk e ka ndaluar kete te fundit te beje gazetarine e tij, madje i ka rritur audiencen atij, sic u vertetua me editorialin e fundit qe pati nje perhapje te jashtezakonshme. Por kjo perseri nuk e rrezon nga pushteti Ramen dhe Veliajn gjithsesi
.?-shkruan Topollaj./ CNA.al

Forca e medias online – nga Fabian Topollaj

Lajmet e fundit nga