LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Familja Pelivani në rrugë të hapur”/ PD thirrje Filos: Lëri tallavatë me drita dhe cirkun me ngjyra

13 Dhjetor 2019, 19:54, Politikë CNA
“Familja Pelivani në rrugë të hapur”/ PD thirrje

Nënkryetarja e PD të Korçës Ledina Alolli ka ngritur akuzat se Bashkia e Korcës po mban peng dëmshpërblimin për 288 familje të prekura nga tërmeti.

Ndonëse ka rreth gjysmë viti, Alolli thotë se përfundimi i proçesit të rikuperimit të dëmeve, duket ende larg.

?Pas muajsh të tërë,zvarritje,abuzime,selektime politike,neglizhencë, shpërfillje dhe mbyllje dere në fytyrë, nga zyrtarët e bashkisë s? Korç?s, sot, 288 familjet që u prekën nga tërmeti,nuk kanë marrë asnjë lek nga dëmshpërblimi i përcaktuar me Vendim të Këshillit të Ministrave.

Ndërsa u refuzua shpallja e gjendjes së emergjencës,pas fatkeqësisë natyrore,që goditi juglindjen në 1 qershor,megjithë apelin e opozitës,qeveria dhe bashkia,vazhdojnë të mbajnë peng edhe atë pak dëmshpërblim,që zemërgjerët e pushtetit, ja servirën hallexhinjve si lëmoshë shpëtimtare?, u shpreh demokratja në një deklaratë për shtyp, ndërsa ngriti akuzat se familja Pelivani është lënë ditën e djeshme në rrugë të hapur.

?Si të mos mjaftonte tërmeti,që ju shkatërroi shtëpinë, dje,me një urdhër kriminal,është nxjerrë forcërisht nga shkolla e Floqit,ku strehoej prej qershorit, familja Pelivani, e cila së bashku me fëmijët e mitur e kanë gdhirë natën jashtë.

Dega lokale e PD,i bën thirrje kreut të bashkisë Sotiraq Filo, të heqë dorë nga arroganca dhe dhuna e të fortit mbi njerëz në nevojë dhe të sigurojë menjëherë strehim për familjen Pelivani, ndryshe, të gjitha pasojat ligjore do të bien mbi ty!

Paradoksalisht,ata që duhet të japin llogari për situaten e krijuar me banorët e prekur nga tërmeti,po mundohen tja lenë në derë fajin njëri- tjetrit,me sulme fletërrufesh,porositur nga Peleshi dhe ekzekutuar nga Sotiraq Filo,i gatshëm në çdo rrethanë,t’i kthejë nderin shokut,që Rama e flaku pa u menduar dy here?, theksoi ajo, teksa i bëri thirrje kryebashkiakut të Korçës Sotiraq Filos sigurojë menjëherë strehim për familjen Pelivani.

?Zoti Filo!

Leri tallavatë me drita dhe cirkun me ngjyra dhe ktheje administratën në punë dhe shërbim,sepse vartësit e tu,ende nuk kanë plotësuar dosjet e 288 familjeve që presin të kompesohen për dëmet e tërmetit?, përfundoi Alolli./ CNA.al

Lajmet e fundit nga