LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Vizita e Ramës në Thumanë/ Bardhi: Të japë llogari për humbjen e 24 jetëve

13 Dhjetor 2019, 14:55, Politikë CNA

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së Gazment Bardhi ka reaguar për vizitën e kryeministrit Edi Rama në Thumanë.

Në një deklaratë për mediat, Bardhi thotë se Rama u kthye në ?vendin e krimit shtetëror?, ndërsa kërkon të japë llogari për vdekjen e 24 personave si shkak e tërmetit të 26 tërmetit.

?Spektakli i shëmtuar i Edi Ramës në Thumanë me shtëpitë që i ka detyrim ligjor për t?i ndërtuar është i papranueshëm dhe nuk e shpëton dot atë dhe bashkëpunëtorët e tij nga përgjegjësia morale, politike dhe penale.

Ai është kthyer në vendin e krimit shtetëror pa dhënë llogari për humbjen e jetëve të 24 njerëzve të pafajshëm. Në javën e tretë pas tërmetit, Edi Rama hesht për përgjegjësitë direkte të Komitetit të Emergjencave, të drejtuar prej tij dhe të Bashkisë së Krujës, përse banorët e pallateve të shembura në Thumanë u lejuan të jetojnë aty pas tërmetit të 21 Shtatorit?, shprehet Bardhi, teksa kërkon që Prokuroria të veprojë menjëherë.

?Edi Rama është i detyruar t?u thotë shqiptarëve çfarë permbanin aktet e konstatimit për dy pallatet e shembura me 26 Nëntor, çfarë masash u morën dhe kush i lejoi banorët të futeshin në pallate të pasigurta pas 21 Shtatorit.

Prokuroria duhet të veprojë menjëherë!

Drejtësi për viktimat e 26 Nëntorit!?, thekson demokrati/ CNA.al

Lajmet e fundit nga